Žumen: Ideální pokojovka
Rostliny z tropických lesů mají jednu velkou výhodu, a to tu, že je se skvěle hodí i do severních a východních místností v bytech. Navíc rostlina žumen si vystačí i s polostínem, přímé slunce naopak ráda nemá. V dnešním článku se dozvíte, proč jsou žumeny tak vhodné do bytů nebo jak je pěstovat.
Druhy žumen
Nejčastěji se v prodejnách setkáte s žumenem okrouhlolistým, žumenem routolistým nebo žumenem antarktickým. Všechno jsou to popínavky, jediným, čím se liší, je tvar listů. Žumen okroulistý má listy silné, lesklé a kulaté a připomíná trochu voskovky. Žumen antarktický má listy zase oválné s ostrými špičkami a uspořádané po třech. Největší listy světlé barvy, vykrojené do tří vrcholků má žumen routnolistý. Všechny druhy potřebují stejné podmínky, takže si můžete doma vytvořit skupinu různě olistěných rostlin nebo všechny tři druhy vysadit do jedné nádoby a nechat je proplétat se dohromady.
Žumen zvýrazní každý kout
Žumeny jsou typické pokojové rostliny. V zimě sice snesou i 10 °C, ale mnohem radši budou v místnosti, kde je okolo 20 °C. Žumeny můžete umístit k oknu na východ nebo na sever, ale nebude jim ani vadit, pokud budou tři metry od okna a bude na ně dopadat alespoň trochu rozptýleného světla. Žumeny se rozrůstají rychle a bohatě, mohou se pnout po zábradlí schodiště, po tyči nebo silném provazu zavěšeném od stropu, zkrátka všude, kde chcete trochu oživit prostor zelení. Žumeny se dají pěstovat i v závěsných nádobách a výhony, které se pak budou spouštět k zemi, můžete různě tvarovat, rozvětvovat do stran po stěně nebo je nechat jen tak volně a občas je zastřihnout.
Žumeny a pěstování
Vývojem si žumeny přivykly na méně světla a na permanentní vysokou vzdušnou vlhkost. Tu je třeba dodávat i v bytě, jinak začnou ztrácet svou sytou barvu, přestanou růst a v horším případě zahynou. V nevýhodě jsou tedy místnosti s ústředním topením, kde bývá suchý vzduch. Naopak skvělou místností pro ně jsou koupelny s oknem, kde je ta správná vlhkost. Žumeny totiž nepotřebují ani tolik zálivky jako spíš vlhký vzduch. Zeminu stačí zalévat jednou za týden, ale kropit listy byste měli denně. Této rostlině se bude dobře dařit vedle pokojové fontánky nebo alespoň vedle misky s vodou, ze které se bude voda odpařovat na listy. Žumeny si žádají také zeminu bohatou na humus, nejlepší je směs, která se skládá z listovky, rašeliny a písku v poměru 3:1:1. Jednou za rok je také dobré rostlinu přesadit do nové půdy. Při jejich vzrůstu je takové přesazování však komplikovanější, proto postačí, když zeminu v původním květináči nakypříte, co nejvíce zeminy odeberete a doplníte zeminou novou. Jak už bylo zmíněno, této rostlině nevadí zastřihovaní nebo jakékoliv upravování, přizpůsobí se všemu.
Seříznutí a množení
U hodně velkých rozrostlých rostlin není ani od věci ty nejdelší výhony seříznout každoročně na jaře. Odříznuté části výhonů pak můžete využít na vypěstování rostlin nových. Pro množení se pomocí řízků používají boční výhonky, které mají nejméně tři listy. Řízky se pak zapíchají do zeminy v květináči, ukryjí pod igelitový sáček a nechají někde na teplém místě. Co se týká škůdců, jediným možným škůdcem jsou svilušky, které rostlinu napadají, pokud je sucho a vysoké teploty.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.