Zrání kompostu aneb jak na jeho urychlení? Pozor na chyby, které se nevyplácí
Kompost je efektivní součástí každé zahrady. Jedná se o hnojivo, výtečný substrát. K tomu si ho vyrobíte snadno ze všeho, co zahrada nepotřebuje. A co více? Zpracujete i bio odpad z domácnosti. Jak na jeho urychlené zrání?
Zrání v kompostéru
Dřevěné či plastové kompostéry je možné pořídit v různém provedení a velikosti. Stačí je jen postavit na zahradu a jsou ihned vhodné k použití. Vyplatí se pořídit dva, kdy jeden plníte, zatímco ve druhém naplněném již kompost může zrát. Výhodou kompostérů je, že drží veškerý materiál pohromadě a teplo, které tlení provází, snadno neuniká. Zásluhou toho lépe dosáhne horké fáze zrání, při které teplota vyšplhá až na 65 °C a dojde k likvidaci životaschopných semen i oddenků plevele, jakožto zárodků houbových chorob.
Aby k tomu došlo, je zásadní, abyste kompostér správně plnili. Optimální je směs ze tří čtvrtin suchého materiálu, jako například piliny, sláma, listí, papír, štěpky a čtvrtiny či nejvíce třetiny zeleného materiálu, který je bohatý na dusík, tj. plevel, tráva, zbytky z kuchyně. Ano, v létě je nadbytek trávy a na podzim zase listí. S tím se lze efektivně vypořádat. Stačí, když necháte trávu předem proschnout, pak skvěle poslouží jako suchý materiál. A listí si můžete uchovat ve vzdušné ohrádce a na jaře ho použít k mísení s trávou.
Zrání na hromádce
Pokud kompostér by byl pro vaši zahradu příliš malý, můžete kompostovat i na hromadě. Prostor by měl být maximálně 1 metr vysoký a 1,5 metru široký. Na délce nezáleží, ta může být libovolná. Nevýhodou je, že při okrajích nebude probíhat rozklad tak rychle jako uvnitř. Z toho důvodu je zapotřebí hromadu občas přeházet tak, aby se okrajové části dostaly dovnitř.
Všeobecně se doporučuje přehazování kompostu, které provzdušní a urychlí jeho zrání. Optimální je přeházet každý měsíc, nicméně postačí i jednou či dvakrát v průběhu zrání. Ovšem od podzimu do jara přípustný kompost, ve kterém může přespávat například ježek, nechte v klidu. Beztak i zimní přehazování vede ke zbytečným ztrátám tepla.
Foto: Pixabay
Detaily, které jsou ovšem zásadní
Kompost nikdy nezakrývejte například černou plachtou, do které bude pařit slunce. Pod ní by pak materiál akorát hnil, neboť by neměl dostatek potřebného vzduchu. Právě přístup vzduchu je pro přeměnu materiálu velmi důležitý. Podstatné je, aby kompost nebyl vystaven přímému slunečnímu záření, ale aby se nacházel někde ve stínu, kde nebude příliš rychle vysychat. Dobré je také pravidelné prolití vlažnou vodou, která napomáhá udržet velkou aktivitu mikroorganismů, které pomáhají s přeměnou.
Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz
Náhledové foto: Pixabay