Znáte pesto z petržele? Hodí se skvěle do salátů i k masu
Zelená petrželka je doslova zásobárnou prospěšných vitamínů a minerálů. Ne každému je však po chuti ve formě čerstvých listů tradičně přidávaných do polévek, hlavních jídel či salátů. Zajímavým způsobem, jak v kuchyni používat petrželku, je výroba jednoduchého pesta. Pokud jste až dodnes znali jen to bazalkové, případně populární variantu z medvědího česneku, určitě se rádi přiučíte.
Máme pro vás rychlý recept na domácí pesto s petrželkou
A co budete potřebovat? Většinu z potřebných ingrediencí určitě najdete doma ve spíži. Možná jen za slunečnicovými semínky budete muset do obchodu.
- velký svazek listové petržele
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 stroužky česneku
- 2 lžičky přírodního jogurtu
- hrst oloupaných slunečnicových semen
- na dochucení: sůl, špetka cukru, černý a bílý pepř
A jak na to?
Odtrhněte listy z velkého svazku petrželky, dobře je umyjte a osušte (stonky použijte třeba do vývaru, v pestu by nadělaly nehezké hrudky). Vložte do mixéru a přidejte olivový olej, čtyři stroužky česneku, trochu přírodního jogurtu a hrst slunečnicových semen. Rozmixujte dohladka a dochuťte solí, špetkou cukru a černým a bílým pepřem podle chuti. Použijte ihned nebo uchovávejte zakryté v lednici. Vydrží tu asi 5-7 dní. Domácí pesto s petrželkou můžete i zmrazit a to nejlépe v zásobnících na led. Vydrží tu celou zimu a stačí ho odebírat podle potřeby.
Toto pesto není vhodné pouze pro ochucení těstovin, může být také namazáno na chleba, přidáno do salátu či jako vylepšení do nejrůznějších pomazánek. A skvěle ochutí také zeleninové omáčky a dodá jim nádhernou barvu.
O petrželi:
Petržel kořenová (Petrosellinum sativum) je jedním ze základních druhů bylinek, pěstovaných na našich zahrádkách. Dobře roste na mírně vlhké a výživné půdě. Může být pěstována na plném slunci nebo v částečném stínu.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)