Znáte koptský kmín? Jídlo báječně provoní a dodá mu jiskru
Kdybychom měli najít encyklopedický název této rostliny, zněl by drsnoplodík moravčinovitý nebo latinsky Trachyspermum Ammi. Ale my na to půjdeme po kulinářsku a prozradíme vám, že jde o ajwan (nebo také aiwan), oblíbený v orientální kuchyni.
Pokud jste už někdy na jeho drobné plody narazili, pak víte, že se velmi podobají běžnému kmínu, ovšem mají na sobě zelené nebo žluté pruhy. A co do vůně a chuti se však od něj naopak liší víc než dost.
Jak vlastně chutná koptský kmín
Voní docela jako tymián, za což může přítomný thymol. Chuť pak většina lidí přirovnává k oreganu a anýzu, někteří pak dokonce k mátě. Hodí se skvěle k luštěninám, masům, ale i do zeleninových směsí nebo slaného pečiva.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
V některých částech ho najdete jako součást kari, z Etiopie se k nám pak dostává jako součást tzv. berberského koření. Ale pozor, je velmi výrazný. Používejte ho tedy s rozmyslem, jinak bude vaše jídlo snadno kořeněné a aromatizované až moc. Na dva šálky luštěnin je vhodná jedna lžička koptského kmínu, zpočátku však raději začněte s polovičním množstvím.
Koptský kmín pomůže se zažíváním
Stimuluje trávení, zbaví vás plynatosti i pálení žáhy a pomáhá proti průjmům. Kromě toho také mírní otoky, používá se při léčbě astmatu a revmatu a dříve byl dokonce považován za afrodiziakum. A jak si jeho léčebné účinky dopřát? Největší službu vám udělá v jídle, značná část účinných látek je totiž rozpustná v tucích. Osmažte ho tedy na másle nebo na oleji. V takovém případě vám postačí jedna lžička denně.
Pokud si chcete připravit čaj, použijte 1 lžičku koptského kmínu na jeden šálek horké vody (a nechte 8-10 minut louhovat). Denně si dopřejte tři šálky, a to vždy před jídlem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)