Znáte kari listy? Uplatní se i jako pokojová rostlina
Ne, nemáme na mysli známou rostlinu Helichrysum aromaticum. Kari listy ve skutečnosti pocházejí z indického stromu Murraya koenigii. U nás jsou známé jen málo, protože nejvíce cenných látek a aromatických silic si zachovávají v čerstvém stavu. Jako sušené naopak většinu své síly ztrácejí.
Kari listy jsou typickou součástí kuchyně jižní a západní Indie. Používají se do základů jídel spolu s cibulí a hořčičnými semínky. Mnozí je v tomto ohledu přirovnávají k používání bobkového listu u nás.
Co všechno kari listy umí
Opravdu chutnají jako ona známá kořenící směs. Navíc se však mohou chlubit celou řadou pozitivních účinků na naše zdraví. Obsahují zejména vysoké množství železa, které se navíc díky přítomné kyselině listové do našeho organismu lépe vstřebává. Dále se může chlubit i vitamíny C a skupiny B, vápníkem, zinkem a hořčíkem, stejně jako celou řadou aromatických prospěšných silic.
Jde o skvělý antioxidant napomáhající zejména očistě a ochraně jater. Příznivě ovlivňují i činnost slinivky břišní a reguluje hladinu krevního cukru. Působí proti ateroskleróze i srdečním chorobám. A nesmíme zapomínat ani na jeho antivirotické a antimikrobiální působení, stejně jako na jeho schopnost odplavovat z těla přebytečné soli.
Foto: commons.wikimedia.org
Jak kari listy používat
Byť nejvíce účinků mají listy Murraya koenigii v čerstvém stavu, uplatní se i při přípravě čajů, a to v sušené formě. Koneckonců, tak je u nás nejčastěji seženete. Čerstvé jsou k dostání jen vzácně. V čajích se uplatní zejména v případě, že potřebujete detoxikovat organismus, případně se snažíte dostat pod kontrolou svůj diabetes.
Užívají se ve směsi nebo samostatně. V takovém případě vezměte dvě lžičky kari lístků a přelijte je šálkem horké vody. Po deseti minutách sceďte a vypijte. Užívejte 2-3x denně podle potřeby.
Kari listy jako pokojová rostlina
Pokud si však chcete dopřát jedinečnou chuť kari listů v plné formě, nezbude vám, než si kari strom vypěstovat doma. Čas od času sice narazíte na jakž takž čerstvé zboží na asijské tržnici, ovšem čerstvě utrženým listům se opravdu nic nevyrovná.
Malé rostlinky Murraya koenigii bývají k dostání na specializovaných burzách nebo u firem, zabývajícího se pěstováním exotických rostlin. Potřebují vzdušné, světlé a teplé místo. Přímé sluneční světlo jim nesvědčí, mnohem lépe jim bude třeba na východním okně. Pozor si dejte rovněž při výběru substrátu – nesmí obsahovat vápník. Potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivkou a to nejlépe dešťovou nebo alespoň převařenou vodou.
V létě může pobývat na balkoně, nesnáší teploty pod bodem mrazu. V létě vyžaduje teploty mezi 20 – 30 °C, v zimě potřebuje chladnější okolí, přičemž by neměly, klesnou pod 15 °C. V zimě rovněž omezte zálivku jen na nezbytné minimum.
Murrayu koenigii přesazujeme každých 4-5 let, mladší rostliny pak každé dva roky. Lze je pěstovat i jako bonsaj, velmi dobře totiž snáší řez i tvarování. V našich podmínkách leckdy i vykvete, byť ke tvorbě plodů dochází zřídkakdy. Při tvarovací řezu i proto dejte pozor, abyste nechtěně nově rašící poupata neustřihli. Jinak obdobím pro tvarování nijak omezeni nejste. Mladé rostliny vyžadují řez i několikrát do roka.
Pokud však chcete „kari listy“ pěstovat kvůli jejich specifické chuti, používejte tvarování řezem jen v prvních letech života. Donuťte rostlinu, aby se co nejvíce rozkošatila a posléze už jen odebírejte zpeřené a chutné listy v množství, jaké potřebujete. Připravují se osmažením na oleji, kdy pokrm krásně ovoní a dodají mu i zajímavou chuť. Milovníci exotické kuchyně vám budou tuto jedinečnou ingredienci bezpochyby závidět.
Náhledové foto: commons.wikimedia.org
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)