Znáte divoká rajčata?
Pěstování rajčat je v našich končinách naprosto tradiční záležitostí. Na zahradách si nacházejí své místo rajčata oválná, cherry, datlová a spousty dalších druhů. Vybírat si dokonce lze i z pestré palety barev. Tradiční červenou už vcelku často doplňují žluté a černé variace. Výbornou volbu představují také různé odrůdy mající specifické tvary. Naším tipem jsou divoká rajčata. Že nic takového neznáte a doposud jste o nich neslyšeli? Pak jste na správné adrese, jelikož v následujících řádcích se jim budeme věnovat podrobněji.
V čem jsou divoká rajčata výjimečná?
V první řadě je zapotřebí upozornit na unikátní tvar divokých rajčat. Jsou malinkatá a velikostně by se dala klidně přirovnat ke kanadským borůvkám. Vynikající jsou právě pro kompaktní tvar, díky němuž je lze třeba při oslavách pouze zobat jako jednohubky. Vyznačují se také unikátní chutí, která je dokonale sladká. Poslední poměrně velkou zvláštností je i způsob jejich pěstování. Vytvoří menší houštinu, s níž se u klasických druhů rajčat rozhodně nesetkáme.
Jednoduché pěstování divokých rajčat
Z pěstování divokých rajčat nemusíte mít vůbec žádný strach. Nejde o nijak extra složitou záležitost. Podobně jako ostatní druhy rajčat se předpěstovává za oknem v kelímku. K výsevu dochází cca polovině měsíce března. Předpěstované sazenice mohou ven v momentu, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Vhodné je rajčata v jarním období ještě přihnojit, jelikož potřebují opravdu velmi živnou půdu. Co se týká stylu pěstování, existují fakticky dvě základní alternativy. Buď se vytvoří malá houština, nebo se pěstují rajčata na opoře. Oba druhy mají výhody i nevýhody. My jsme pěstovali v menší houštině. Její velkou předností je především absence plevele, jenž je samotnou rostlinou rajčete dokonale vytlačen. Jinak jsou ale rostliny vystaveny vyššímu riziku vzniku plísní a hniloby. Sazenice se dávají do země vcelku nahusto. Počítejte s tím, že porostou do šířky a vytvoří právě hustou spleť. Pokud je zavěsíte, sice budou ochráněny před plísní, nicméně rostliny je třeba uvazovat, jelikož nemají úponky.
Multifunkční využití zaručeno
Vynikající jsou divoká rajčata především pro přímé konzumování. Jestliže děláte menší raut, počítejte s nimi! Na pohoštění jsou vynikající. Optimálně se hodí i pro sušení. Nasušit se mohou plody bez problémů celé. Pokud se nafukují, jednoduše je propíchneme. Bez problémů můžete s těmito malými rajčátky počítat i u teplé kuchyně. Na dochucení pokrmů se stoprocentně hodí. Vynikající jsou především k těstovinám. Bez potíží je lze dát také do spousty různých salátů.
Semínka si můžete nechat na příští sezonu
Rozhodli jste se pro pěstování divokých rajčat? Pak si první sezonu jistě zakoupíte ta správná semínka. Druhý rok a další už ale můžete pěstovat ze svých vlastních. Získat je není nijak výrazně složité. Použít k získání semínek je zapotřebí vyloženě zralé plody. Určitě volte plody z velkého množství rostlin. Zachovají se tak různé druhy těchto malých rajčátek. V každém případě plody velmi opatrně rozmixujte, případně raději jen rozmáčkněte, nalijte k nim trochu vody a nechte cca 2 dny kvasit. Ne ovšem delší dobu, jinak semínka začnou nasazovat do klíčků. V každém případě dojde k narušení obalu okolo semen. Ten obsahuje chemii, jež dokáže bránit klíčení. Nakonec se semínka propláchnou vodou a nechají se uschnout. Na příští sezonu je tak bude mít připravená.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.