Známe tajemství narudlých lánů pokrývajících Česko

jetel

Ještě nedávno zářila pole v ČR převážně žlutě. Dnes však rozbíjí tuto barevnou uniformnost jiná barva – červená. Pokud si ji prohlédneme blíž, zjistíme, že jde o jetel. Ovšem pochybnosti přetrvávají. Opravdu má jetel tahle vysoké hlavičky? A co ta barva?

Nicméně je to pravda. Jde o jetel inkarnát (Trifolium incarnatum). Právě pro něj je charakteristická syté červená až nachová barva. A proč se na našich polích usídlil právě on?

Zelené hnojení i krmivo pro zvířata

Jetel inkarnát má v zemědělství mnohé využití. Dá se využít jako předplodina, meziplodina, jarní pícnina i jako zelené krmení. Navíc ho milují i včely. Poskytuje jim nektar i pyl. Včelaři, kteří mají úly v blízkosti takového pole, se mohou utěšit na med s cukernatostí okolo 43%. Druhový med od jetele inkarnátu však k sehnání není.

Měli byste vědět: jetel inkarnát můžete znát také pod názvem jetel nachový. Lidově se mu pak říká růžák.

Zdálky mohou taková pole připomínat levanduli nebo jinou atraktivní plodinu – a právě to může být někdy jejich prokletím. Napadlo by vás se projít po cizí květinové zahrádce? Divili byste se, kolik lidí ano.

jetel

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jetel možná nahradí řepku, pokud zemědělce neodradíme

Na sociálních sítích to v poslední době začíná vypadat, že bez fotografie nádherného pole s červeným jetelem se jednoduše neobejdeme. Bohužel se najdou i lidé, kteří neváhají v poli šlapat nebo do něj dokonce vjet autem.

Na velkých uválených plochách se bohužel již jetel nemusí vzpamatovat. Když tedy atraktivní fotky, tak jedině z okraje pole. Jinak se zemědělci dost možná vrátí k nenáviděné žluté řepce. PR si tím sice nezlepší, v polích jim však nikdo šlapat nebude. A to bychom určitě nechtěli.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)