Známé i neznámé zajímavosti o klasické čočce
Máte rádi čočku? Aby ne, vždyť se jedná o skvělou luštěninu, která prostě do kuchyně patří. Využít se dá různě, určitě nemusíte vařit klasickou čočku podávanou s uzeninou a chlebem. Vynikající je také třeba čočková polévka, případně pomazánky. Hodí se i jako součást salátů. Vybírat lze z mnoha různých druhů čočky. My se v následujících řádcích budeme věnovat klasické čočce. Konkrétně se zaměříme na několik zajímavostí, jež se jí týkají. Možná i vás budou nakonec motivovat k tomu, abyste si čočku připravili. Ostatně jde i o tradiční novoroční pokrm, s nímž je spjat i fakt, že by měla přinést spousty peněz.
Jedna z prvních pěstovaných potravin
Čočka se řadí mezi nejstarší plodiny, které se kdy pěstovaly. Jen pro představu, pěstuje se už více než 8500 let! Ostatně zmínky o ní najdeme v bibli. Pěstování čočky není složité a vyznačuje se vcelku solidními výnosy, čehož si byli lidé už v hluboké minulosti samozřejmě vědomí.
Dlouhá skladovatelnost
Čočka má tvrdou slupku, a tak není problém skladovat ji hodně dlouhou dobu. Optimálně může být přímo v zavřeném sáčku, nebo nějaké uzavřené nádobě.
Skvělý zdroj bílkovin
Víte, že čočka obsahuje spousty bílkovin? Více jich najdete snad jenom v masu a sóji. V čočce je více bílkovin než v drtivé většině druhů fazolí. Optimální je kombinace čočky a obilovin. Dostanete do těla opravdu spoustu bílkovin.
Gejzír různých prospěšných látek
V čočce je ukryto velké množství různých látek, které prospívají lidskému organismu. Vynikající je třeba fakt, že obsahuje železo. To se vstřebává v kombinaci s vitamínem C. Čočka neobsahuje žádný cholesterol a má minimální glykemický index. Pokud budete chtít získat z čočky větší množství aminokyselin, není problém nechat ji naklíčit. Nejde o nic složitého, stačí jen miska s vodou.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.