Známá i neznámá tařička zahradní
Také by se vám líbilo, kdyby vaše skalka každé jaro rozkvetla a zářila všemi barvami? Tařička zahradní to umožní, kvete totiž v odstínech růžové, fialové, modrofialové ale najdeme i Tařičku bílou. Odkud pochozí a jak se pěstuje, se dozvíte v následujících řádcích.
Nenáročná skalnička
Tařička patří do rodu nízkých a vytrvalých bylin, které vytváří barevné trsy květů. Tento rod pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy, odtud se pak Tařička rozšířila nejen do celé Evropy, ale i do Severní Ameriky nebo Asie. Rostliny tohoto druhu jsou nejčastěji rozšiřovány jako skalničky v zahradních alpiniích. Dost často se tak dostávají i do volné přírody. Tařičky jsou zvyklé na skalnatou půdu a nemají přílišné nároky, takže jsou velmi oblíbené a vhodné i pro začínající pěstitele.
Tařička zahradní a pěstování
Tařička zahradní patří k oblíbeným rostlinám na skalkách. Při svém růstu vytváří kopečky a rozbíhá se kobercovitě po obrubách záhonů a skalek. Svým tvarem listů naznačují, že patří do čeledi brukvovitých. Kvítky rozkvétají v první polovině dubna a vydrží až do května. Co se týká Tařičky a pěstování, kromě plného slunce nepotřebují vlastně žádnou speciální péči a nejlépe se jim daří v dobře propustných a vápenitých půdách. Při sázení přidáme trochu písku, pokud máme půdu humózní. Množit můžeme dělením trsů na podzim nebo řízkováním v létě. Řízky pak vysazujeme do skleníku. Pokud budete chtít ještě více podpořit kvetení odkvetlé stonky s květy odstřihujte. Pro tvoření hustších ,, polštářů‘‘ květů mladé výhonky zastřihujte na polovinu délky.
Kde se tařička bude hezky vyjímat?
Skvěle se Tařička doplňuje na skalce s konikleci, které rozkvétají jako první nebo také s bíle kvetoucími huseníky. Nejkrásnější je ovšem mezi kameny na suchých zídkách, kde vyčnívá svými pestrými barvami květů. Mimo skalky se Tařička hezky vyjímá i v závěsných košících nebo podél trávníků a zahradních cestiček.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.