Známá i neznámá paprička habanero: Co o ní možná nevíte?

Habanero

Svět pálivých papriček je doslova bezbřehý a vybrat si není zrovna jednoduché. Vždyť k dispozici jsou klasické chilli papričky, feferonky, jalapeňos anebo habanero a mnohé jiné. Liší se samozřejmě především míru pálivosti, barvou a pochopitelně taktéž chutí. Ta může být různorodá. My se ale těmito rozdíly zabývat nebudeme. Zaměříme se na papričky habanero, které jsou mezi milovníky pálivého velmi oblíbené.

Odkud se vlastně vzaly?

Pěstování habanero je datováno již do doby 7 500 let př. n. l. Svůj původ mají papričky habanero na Kubě. Právě tady se původně pěstovaly. Ostatně název je odvozen od výrazu La Habana. V mnohých případech se také setkáváme s chybným názvem habañero. Z Kuby se postupně pěstování této oblíbené papričky rozšířilo do Kostariky či Belize a dalších států v této oblasti. Následně papričky habanero dorazily do Spojených států amerických. Už v 15. století za kolumbovských dob byly popsány léčivé účinky papriček habanero. Dnes se pěstují po celém světě.

Habanero

Změny barvy při růstu

Budete-li papričku habanero pěstovat, setkáte se s tím, že bude v průběhu času měnit barvu. Nejprve bude zelená, následně oranžoví a ve finále získáte krásnou sytě červenou papričku. Jde o přirozený vývoj. Barvy ale mnohé prozradí. Zelené nezralé papričky mají mnohem méně vitamínů. V červené podobě už se ale setkáme se studnicí vitamínu C. Obsahuje mimo jiné také karoten, železo, hořčík a vitamíny ze skupiny B.

A pálivost?

Ta je samozřejmě velmi důležitým ukazatelem nejen pro milovníky ostrých jídel. Drtivá většina papriček tohoto druhu dokáže dosáhnout pálivosti na Scovilleho stupnici 200 000 až 300 000 SHU. Jen pro srovnání není od věci uvést, že třeba kajenský pepř disponuje cca 30 000–50 000 SHU. Zajímavé je i srovnání s pepřovým sprejem. Ten má okolo 5 300 000 SHU. A účinky na zdraví? Údajně pomáhá v létě proti horku a dobrá je i na podporu trávení.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.