Známá i neznámá ačokča: Kdy sklízet plody a jak na maximální úrodu

Ačokča

Ačokča (korila, paprikookurka) – pro spoustu lidí neznámý pojem, pro jiné už i v našich klimatických podmínkách oblíbená nenáročná plodina s bohatou úrodou. Jedná se o druh popínavé rostliny, která má svůj původ v Jižní Americe. Jelikož tento druh plodiny začíná být u pěstitelů čím dál oblíbenější, v tomto článku vám přineseme potřebné informace o jejím pěstování i zpracování.

Co je ačokča?

Lidový název pro tuto rostlinu zní paprikookurka. Plody připomínají chuť okurky a vzhledem se podobají paprice. Na rozdíl od okurky netrpí plísněmi, a tak je její pěstování téměř bezproblémové. Sice plodí o něco později než okurky, ale ze sklizně plodů ačokči se budete těšit až do zámrazu. A věřte, že úroda bude opravdu bohatá.

Ačokča Ačokča: Foto Radek Štěpán

Jak pěstovat ačokču?

Jak již bylo řečeno, jedná se o popínavou rostlinu a její pěstování je podobné jako u okurek nebo u melounů. Je to jednoletá rostlina a vzhledem k tomu, že její výhony mohou dosahovat délky až tří metrů, je lepší vybudovat jí oporu, podobně jako při pěstování zmíněných okurek. Tato plodina je také náchylná na přízemní mrazíky, proto vyséváme buď semínka, nebo sadíme již předpěstované rostlinky ve druhé polovině května. Rostlina se velmi rychle rozrůstá, vyžaduje prosluněné stanoviště a dostatek vláhy. Pokud rostlina větší délky, můžete ji klidně přistřihnout. To pomůže zvýšit tvorbu pevných a dobře plodících lodyh.

Kdy sklízet ačokču?

Vegetační období je 90 až 110 dní a první plody můžeme sklízet už na začátku července. Z jedné plodiny lze získat až stovku plodů a sklízí se tehdy, kdy dorostou velikosti 4 až 10 cm. Čím budou větší, tím budou větší i semena podobně jako u okurek. Lepší jsou tedy menší plody okolo 6 cm.

Ačokča vcelkuMenší ačokča vcelku: Foto Radek Štěpán

Ačokča napůlMenší ačokča napůl s nedozrálými semeny: Foto Radek Štěpán

Využití ačokči v kuchyni

Chuť ačokči je velmi zajímavá s nádechem exotiky, a vynikne tak například v salátech. Dobře budou chutnat i mladé plody, když je nakrájíme a jednoduše poklademe na chléb namazaný máslem. Ačokču můžeme nakládat podobně jako okurky do sladkokyselého nálevu a zavařit nebo se dají z plodů udělat také vynikající kvašáky. V neposlední řadě můžeme ačokču vařit (jako součást polévky nebo zeleninového leča), zapékat, grilovat nebo nadívat různými náplněmi.

Léčivé účinky ačokči

Ačokča bývá označována za funkční potravinu. To znamená, že má blahodárné účinky na naše zdraví. Považuje se za plodinu, která zpomaluje stárnutí buněk. Má pozitivní účinky při léčbě dýchacích onemocnění, diabetes, aterosklerózy nebo hypertenze. Pokud chceme z plodů získat co nejvíce vitamínů, je nejlepší ji konzumovat v syrové formě, neboť tepelnou úpravou se prospěšné látky ztrácejí.

Ačokča je opravdu nenáročná rostlina, která dokáže zpestřit vaši tradiční zahrádku a odměnou vám bude bohatá úroda plodů s všestranným využitím.

Zdroje info: Autor, https://www.researchgate.net/publication/367074416_Characterization_of_an_Italian_landrace_of_Cyclanthera_pedata_L_Schrad_of_herbal_and_horticultural_interest,https://www.gardenorganic.org.uk/how-to-grow-achocha, https://www.greenhousesdirect.co.uk/blogs/garden-blog/growing-cyclanthera-pedata-achocha

 Ačokča: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.