Zmeškali jste výsadbu cibulovin? I v lednu můžete učinit tento krok

Cibuloviny

Milujete nádherné a barevné cibuloviny? Například tulipány, narcisky či oblíbené hyacinty, které navíc tak náramně voní? Jenže nestihli jste je na podzim vysadit, a tak budete čekat do příštího roku? Ne, to opravdu dělat nemusíte. Můžete je vysadit i v lednu. Lze je totiž jednoduchým způsobem oklamat. 

Pokud máte cibuloviny doma, můžeme se pustit do práce. V případě, že je doma nemáte, ve větším zahradnictví je jisto jistě seženete. A pokud ne, na internetu rozhodně. Nabídka rychlených cibulovin je obrovská, a tak je z čeho vybírat. Zrovna pak zmíněné hyacinty jsou oblíbené cibuloviny, které lze vybírat v pestrých barvách – od žluté, lososové, modré až po fialovou.

Cibuloviny
Foto: Pixabay

Vyberte pro ně správné místo

Pro rychlené cibuloviny je vhodné zvolit světlé a chladné místo. Přímé světlo jim nesvědčí, ale rozptýlené ano. Teplota by měla být kolem deseti stupňů. Pokud máte domek na zahradě, schodiště, kde se netopí, verandu či jiné tomu podobné místo, umístěte je tam

Samozřejmostí je také pravidelná zálivka. Doporučujeme cibuloviny nepřelívat, jinak začnou uhnívat. Také je nenechávejte vyschnout. V případě, že se o ně budete správně starat, což jistě budete, protože péče o ně není složitá, za několik týdnů vás odmění půvabnými květy.

Jakmile venku nebudou hrozit silné mrazy, opatrně květináč s cibulovinami umístěte ven. Například na terasu, balkon či zahradu. Snažte se je chránit před větrem, ale i deštěm.     

Tulipány
Foto: Pixabay

Vytvořte dechberoucí podívanou

Pokud zvolíte cibuloviny správných barev a druhů, můžete si vytvořit překrásnou, pestrobarevnou ozdobu, která potěší nejen zrak, ale také čich. Například nízké botanické, rané či plné tulipány, narcisy, ale také Muscari, sněženky, bledule a jiné, vytvoří krásný efekt. Ovšem nemusíte vysazovat pouze cibuloviny. Použít také můžete některé hlíznaté květiny, například velkokvěté krokusy, klidně i dvouleté pomněnky, sedmikrásky a jiné. Pro krásný efekt umístěte vysoké cibuloviny mezi nízké a raně kvetoucí rostlinky.

A co až odkvetou?

V čase, kdy cibuloviny odkvetou, přestaňte je zalévat. Je třeba počkat, až listy zežloutnou a seschnou. Jakmile se cibulky zatáhnou, vyzrají, budou na omak pevné, odložte je opět do chladu a tmy. Například do garáže či sklepa. Určitě je nedávejte do plastové krabičky, ale použijte například houbařský košík, do kterého nasypete hobliny či tomu podobný materiál a naskládáte je do nich. Cibuloviny také hoblinami přikryjte.   

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rychleni-jarnich-cibulovin-privitejte-jaro-kvetinami#part=1

https://www.magazinzahrada.cz/kdy-a-jak-pecovat-o-cibuloviny-nejen-po-vytazeni-z-pudy-2/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)