Změkčení tvrdé půdy pomocí žížal funguje
Pokud vás trápí tvrdá, nepropustná půda, můžete ji zkusit odlehčovat přidáváním písku či jiných, poměrně finančně náročných metod. Přitom ale existuje jednoduché řešení, které už se osvědčilo tolika zahradníkům! Namísto toho, abyste v zahradě rozbili svůj rotavátor, zkuste veškerou práci nechat na půdních organismech. Nemluvíme o ničem jiném, než o klasických žížalách!
Vrstvené mulčování
Vrstvené mulčování je proces budování kompostu přímo na povrchu půdy. Pokud začínáte, použijte jako spodní vrstvu lepenku, kterou zabijete existující vegetaci, poté střídavě 5 až 10 centimetrů tlustou zelenou a hnědou součást kompostové vrstvy. Tímto jste pozvali užitečné červy a žížaly do své zahrady, kteří se vám odmění tím, že provzdušní půdu a zároveň se postarají o posun živin hlouběji do ní. V tomto procesu dramaticky zlepšují strukturu půdy.
Zelené a hnědé složky kompostu
Zelené složky kompostu jsou většinou složky čerstvé a dusíkaté, kdežto hnědé složky jsou starší a uhlíkaté. Do zelených složek patří čerstvě posečená tráva, odřezky ovoce a zeleniny z kuchyně. Naopak hnědou složkou mohou být noviny, lepenka, shrabané spadané listí na podzim a další. Obě dvě složky jsou důležité, protože kdybychom použili příliš mnoho zelených složek, dočkali bychom se nepříjemného zápachu (které vznikají rozkladem zelených složek). Použití příliš mnoho hnědých složek zase vytvoří příliš suchý kompost, který nebude „pracovat“.
Příprava vrstveného mulčování
Vrstvené mulčování si musíte připravit s dostatečným předstihem. Do nových zahrad jej v ideálním případě promýšlejte a plánujte i rok předem (pokud vrstvené mulčování opakujete pravidelně, stačí se jím zabývat několik měsíců před výsadbou). Vrstvené mulčování postaví novou zahradní půdu doslova od základů. Maximalizuje živiny, plochy plevelů a udržuje půdní život neporušený a nerušený.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!