Zlikvidujte zavčas plevel, aby byla zahrada připravená

Plevel

Mysleli jste si, že už nemusíte plít? Nemějte obavy, likvidace plevele rozhodně nekončí s nástupem podzimu. Tento úkon je spolu s finální sklizní přírodních produktů a zeleniny zcela zásadní pro další výsadby v následující sezóně.

Melancholické počasí je předzvěstí posledního sečení trávy a hrabání listí ze stromů, ale plevel se nesmí přehlížet uprostřed konečného venkovního úklidu. Jak snadno a účinně využít domácí prostředky k hubení plevelných rostlin v době předtím, než zahrada upadne do klidného zimního spánku?

Plevel se nesmí opomíjet

Plevele se vyvíjejí neustále. Stačí jen pár stupňů nad nulou a záhony jsou jich plné a boj s nežádoucími rostlinami nekončí ani s dobou sklizně. Zcela zásadní je zlikvidovat plevel před zimou, aby se zahrada mohla připravit a na jaře znovu rozvíjet. Kromě mechanického odstraňování plevele, které je obtížné, lze použít různé postřiky. Vhodnější jsou ty podomácku vyrobené, které jsou zcela přírodní a neobsahují chemické látky jako ty kupované.

Likvidace přírodního odpadu

Po celé zahradě se objevují spadané listy a větrem rozfoukané větvičky, tráva a další přírodní odpadky. Bez ohledu na únavu z celoročního snažení je třeba půdu a záhony před zimou vyčistit. To je často nejen estetické, ale navíc i užitečné, protože výsadba může začít hned na jaře a plevel se zbytečně nerozšiřuje po celé kultivaci, protože se snižuje šíření semen. Kromě toho jsou plevele značně obtížné rostliny s širokými kořenovými systémy, takže jejich odstranění je jistě vhodné.

Plevel 2
Zdroj: Foto

Přírodní herbicidy, které neovlivňují okolní prostředí

Místo rýčů a hrabiček lze k odstraňování plevele použít i domácí postřiky. Levnou a úspěšnou variantou může být octový postřik, kdy se přípravek smíchá s vodou v poměru 1:2. V případě, že se jedná o plevel, je třeba jej použít k jeho hubení. Kromě toho lze přidat několik kapek prostředku na mytí nádobí. K aplikaci použijte postřikovač. Dále je možné využít variantu s lihem.

Příprava:

  •       500 ml studené vody
  •       30 ml alkoholu / lihu
  •       několik kapek mycího prostředku

Smíchejte a aplikujte pomocí postřikovače, v ideálním případě za slunečných dnů. Budete moci také posypat jedlou sodou nebo postříkat místo, kde se plevel původně vyvinul, abyste předešli jeho dalšímu růstu.

Zdroje info: zahradkar.cz, gardena.com

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.