Zkuste získat orchidej zdarma. Množení z listů se může povést i vám

Orchidej

Orchidej Phalaenopsis patří k nejméně náročným kvetoucím pokojovým rostlinám. Pro její pěstování je zapotřebí znát pár pravidel. Nemusíte ale studovat tlusté knihy ani nějak zvlášť přizpůsobovat okolní prostředí pro svou květinu. Rozmnožování z listů je náročnější zahradnickou disciplínou, při které je vyžadována přesnost. Tato metoda ale může být pro rostlinu příliš agresivní. Proto se používá v době, kdy orchidej nekvete.

Orchidej se dá množit třemi způsoby

V tomto článku se budeme podrobněji zabývat množením z listů. Kromě toho se dají použít ještě další dva způsoby, jak zdarma získat novou rostlinku:

  1. Rostlina vytvoří novou, mladou rostlinku zvanou „keiki“. Ten se může vytvořit na bývalém květním výhonu, proto jej nestříhejte. Keiki odlomte až bude mít kořeny dlouhé asi 10 cm. Jednoduše zasadíte do nového květináče se substrátem do orchideje a pečujete jako o každou jinou rostlinku orchideje.
  2. Druhá listová růžice. Pokud rostlina vytvoří druhou listovou růžici, můžete toho při přesazování využít a rostlinu rozdělit na dvě. Tu druhou zasaďte do nového květináče se substrátem o orchidej.
Orchidej
Foto: Unsplash.com

Množení z listů

Z jedné rostliny odeberte jen jeden list, abyste ji příliš neoslabili. Dělejte do ostrými nůžkami nebo nožem. Vybíráme si takový list, který je dost velký a je ve spodní straně listové růžice (tedy nejblíže substrátu). Spolu s listem je zapotřebí uříznout i kus stonku, což zaručí, že odebraný list zakoření a promění se v novou rostlinu. Je to ale poměrně drastický zákrok, takže jej lze provádět pouze po jednom listu a maximálně jednou za rok. Tento krok může způsobit oslabení rostliny nebo dokonce zpomalení jejího vývoje.

Nová orchidej krok za krokem

  1. Odřízněte list i s částí stonku, který zajistí, že list zakoření.
  2. List nechte osm hodin ležet, aby se místo řezu vysušilo.
  3. Poté aplikujte vhodný stimulátor k růstu.
  4. Do průhledné nádoby nalijte trochu vody (aby byla spodní část listu pod vodou, ale list samotný nad hladinou) a přidejte trochu aktivního uhlí. Můžete přidat i kyselinu jantarovou, která podpoří růst kořenů.
  5. Po několika dnech se začnou tvořit první kořínky.
  6. Asi za měsíc dosáhnou kořeny několika centimetrů. To je okamžik, kdy můžete orchidej přesadit do substrátu pro orchideje. Zde už o rostlinu pěstujeme jako o kteroukoli jinou orchidej. Vhodné je, aby zvolená nádoba na pěstování byla průhledná, protože to zajistí kořenům dostatek potřebného světla.

Zdroje info:

https://www.nasezahrada.com/wp-admin/post.php?post=34331&action=edit

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mnozeni-orchideje.html

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!