Zkraťte si dlouhou chvíli tvorbou substrátu pro vaši zeleninu

Přesazování rostlin

Zahradnický substrát je důležitou složkou pro růst vašich rostlinek. Na záhon se dává ještě před sadbou, kdy půdě dodáte živiny a připravíte perfektní podmínky pro růst.

Nejlepší variantou jsou zahradnické komposty, u kterých víte, co rozkládáte. Jsou plné živin a života, to jen tak něčím nenahradíte. Proto platí pravidlo, že pro úspěch v pěstování, musí pěstitel volit správné pěstební zeminy. Pokusíme se vám ulehčit tuto problematiku a nakonec se dozvíte, jak si vyrobit vlastní substrát.

Klíčení
Foto: Pixabay

Co si máte představit pod zahradnickou zeminou?

Zemina je materiál, který v sobě nese a množí anorganické a organické látky, které mají různý původ. Jednotlivé zeminy jsou obohacovány a upravovány tak, aby pomohly konkrétnímu typu rostliny si vytvořit ideální podmínky k žití.

Zahradnické zeminy může tedy s jistotou rozdělovat několika způsoby. Vezměte si třeba takové živiny, bez kterých se nikdy neobejdete. Pak zeminu rozdělujeme dle surového humusu, fyzikálních vlastností a původu.

Typy zeminy, které byste měli znát

Každý druh má svá určitá specifika a mohou se i v určitém poměru smíchat a obohatit i dalšími přísadami (nejčastěji se přidává perlit a keramzit)

Listovka

Vzniká z rozkládaných listů. Používají se především listy z ovocných stromů. Tato směs se dává k rostlinám, aby je chránila před mrazem. Listovku milují trvalky, ovocné stromy a cibuloviny.

Vřesovka

Zemina disponuje hrubou strukturou, a proto se dobře nakypřuje. Díky dobrým nakypřovacím schopnostem je dobře propustná, ale bohužel postrádá dostatek živin.

Jehličnatka

Rozkladem borovicových jehlic a podrostu rostlin vzniká kvalitně nakypřená půdní vrstva, která rychle ztrácí své vlastnosti. Není vhodná pro použití v zahradnictví, protože je velmi hutná a rozkládá se příliš rychle, než aby rostlina stačila pojmout všechny živiny.

Rašelina

K vytvoření rašeliny stačí rozklad odumřelých rostlin a vzhledem k tomu, že mají horší vlastnosti než ostatní zeminy, se rašeliny smíchávají. Kvalita se liší od původu vzniku a dle získání a jejího zpracování.

Pařeništní zeminy

Je důležitým krokem pro předpěstování rostlinek, před sadbou na zahradu. Je nepostradatelná pro zeleninu a rostliny pěstované v pařeništích, sklenících nebo fóliovnících. Jsou bohaté na živiny, ale může obsahovat i zbytky škodlivých látek.

Přesazování
Foto: Pixabay

Jak si vybrat mezi tolika výrobky?

Je mnoho substrátů a všechny lze kombinovat podle druhu rostlinek, které chcete pěstovat. Pro zahradní rostliny je důležité zakomponovat do zeminy i hnůj (nejlépe koňský nebo kravský). V běžných obchodech najdete univerzální substrát, který je tak dobrý na dosypávání hlíny do květináčů.

Ve specializovaných obchodech už máte lepší výběr, který je obohacován o živiny, které podporují rychlejší růst rostlin ze semínek.

Jak si vyrobit vlastní substrát

Substrát pro pokojové rostliny si můžete bez problému vyrobit sami doma. Musí však splňovat určité požadavky, aby byl rostlinám prospěšný. Snažte se docílit toho, aby byl lehký, propustný a měl dostatek živin. Nezamíchávejte do směsi rašelinu, která způsobí kyselé prostředí.

Co budete potřebovat

Kokosová drť (600g)

Přidává se kvůli nasákavosti a vzdušnosti. V obchodě ji najdete ve formě lisovaného kvádru. Nechejte ji nasáknout vodou a získáte pár litrů základu do substrátu. Bohužel je sterilní, takže jdeme na další složky.

Kompost (4l)

Kompost poskytne tolik důležité živiny, kyseliny a mikroorganismy. Nejlépe uděláte, když si založíte svůj kompost – není to vůbec těžké.

Drenáž (0,5l)

Tady máte na výběr z písku, zeolitu, perlitu, lávové drtě a dalších sypkých materiálů, které dodají substrátu vzdušnost a propustnost.

Hnojivo (3l)

Používejte pouze kvalitní hnojiva, která mají požadovaný poměr dusíku, fosforu a draslíku.

Vše samozřejmě smíchejte dohromady! A pak už jen sázejte a sázejte!

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, zahradananiti.cz

Náhledové foto: Pxhere

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.