Živé ploty jsou hitem: Stačí jim opravdu málo a budou dominantně zdobit prostor kolem domu
Živý plot si získal svou oblíbenost především u majitelů domů či chat. Dokáže zastínit, ale také rozdělit prostory a zajistit soukromí před zvědavými kolemjdoucími či sousedy. I když na péči není nikterak náročný, bude potřeba se o něj starat, aby rostl a vás těšil nejen svou funkcí, ale také vzhledem. Nejčastěji se pro živý plot využívají túje – ty vypadají opravdu úchvatně. Jak se o ně správně starat?
Výhody, ze kterých můžete profitovat
Největší výhodou, kterou nám živé ploty nabídnou, je bezesporu soukromí, ale také dostatek zeleně kolem domu či chaty. Také chrání před nečistotami a prachem a lákají ptactvo, které činí ze zahrady či předzahrádky veselejší místo. Nehledě na to, že nemusíte stavět plot, který jistě svou výstavbou zabere více času. Živé ploty mají taktéž příznivý vliv na mikroklima. Navíc polopropustná stěna z tújí chrání před větrem efektivněji než dřevěný plot či pevná zeď. Ta totiž zvedne vítr na krátkou vzdálenost, ale za zdí vzniknou takzvané víry a vítr opět klesne a fouká i za zdí. Za polopropustnou zdí nevznikají víry, a tak je intenzita větru utlumena.
Jak a kdy je vhodné túje sázet
Pokud se rozhodnete živý plot pěstovat, sázet jej můžete již nyní, příští měsíc, na jaře, na podzim – jednoduše tehdy, kdy budete chtít. Sázení není limitováno časem. Ovšem, půda by neměla být zmrzlá. Během parného dne v létě, dbejte na to, aby vysazené túje nevyschly.
Co se týče půdy, měla by být mírně kyselá, kyprá, propustná, smíchaná s pískem. Pokud budete chtít kvalitu půdy zlepšit, přidejte rašelinový substrát. Vůbec nejméně vhodná je jílovitá půda, ve které se tújím nebude dařit. Pro vytvoření živého plotu sázejte stromky přibližně čtyřicet centimetrů od sebe. Túje se rozrostou a vytvoří neprůhledný plot. Kdyby však byly moc blízko u sebe, žloutly by či hnědly. Celý jeden měsíc od vysazení stromků dbejte na bohatou zálivku, ale opatrně, abyste je nepřelévali.
Také záleží na tom, jakou túji koupíte
Je totiž značný rozdíl, zda koupíte túje v květináči či kořenovém balu. Ty, které koupíte ze školky, je dobré vysadit na jaře či začátkem podzimu, aby se správně rozrostl kořenový systém. Túje z květináče mají kořenový systém rozrostlý, a proto je možné je vysadit kdykoli. Dávejte si však pozor na to, abyste nepoškodili kořeny. Vysazujte je na slunné nebo polostinné místo, ve stínu se růst pozastaví.
Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/thuja.html, https://www.hedgeplants-heijnen.co.uk/thuja
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)