Zimolez kamčatský chutná i léčí. Neměl by chybět v jídelníčku osob po padesátce
Pokud si chcete pořídit nenáročnou dřevinu, která zkrášlí vaši zahradu, a ještě se vám odmění zdravými plody, zimolez kamčatský lze jen doporučit. Nic vám tento název neříká? A co když se řekne kamčatská borůvka? O té jste zajisté slyšeli. Tak věřte, že se jedná o totéž. Můžete se také setkat s dalšími lidovými názvy, jako například zimolez modrý, zimolez jedlý či jarní borůvky.
Dřevina vhodná i pro začátečníky
Zimolez kamčatský je zcela nenáročný na pěstování. Říká se mu kamčatská borůvka, neboť plody v atraktivně sytě modré barvě jsou velmi podobné borůvkám. Patří mezi nejdříve dozrávající ovoce u nás. Na rozdíl od borůvky však nepotřebuje kyselou půdu a rovněž plody obsahují vyšší množství zdraví prospěšných látek. K pěstování postačí zemina ze zahrady. Ani zima nečiní problém. Je tak možné vysazení i ve vyšších polohách s výskytem tužšího mrazu.
Úspěšné vlastní sklizně dosáhnete, když rostlinu zasadíte na slunné místo, dopřejete jí zálivku a občas dodáte organické hnojivo. Díky tomu bude lépe plodit. A pokud chcete mít záruku hojné úrody, je lepší vysadit alespoň dva keříky.
Kamčatská borůvka: Foto autor Alenka-3 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lonicera_caerulea_%27Blue_bird%27.jpg
Každoroční úroda plodů mající protirakovinné účinky
Keř, který vás obdaří každým rokem bohatou úrodou sytě modrých plodů. A právě podstata spočívá v plodech, které obsahují dvakrát více vitamínů i antioxidantů než jiné bobulové ovoce, železa dokonce třikrát více než borůvky. Plody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, C, P (rutinu), vápníku, hořčíku, draslíku, mědi a fosforu.
Blahodárný vliv na zdraví nejen pro padesátníky
Vzhledem k tomu, že po padesátém věku je možné se častěji potýkat s nejrůznějšími zdravotními komplikacemi, jako je hrozba civilizačních chorob, kardiovaskulární potíže, slabší imunita, tak právě plody jsou důvodem k zařazení do jídelníčku. Díky obsahu prospěšných látek mají protizánětlivé, antibakteriální i protirakovinné účinky. Pravidelná konzumace je prevencí aterosklerózy, dalších chorob oběhové soustavy. Díky močopudnému účinku zabraňuje zadržování vody v těle.
Zdroje info: novinky.cz, bylinkyprovsechny.cz, https://www.researchgate.net/publication/339153786_Health_Properties_and_Composition_of_Honeysuckle_Berry_Lonicera_caerulea_L_An_Update_on_Recent_Studies
Kamčatská borůvka, Borůvka, Borůvky, Kvalitní borůvky, Borůvky pěstování
Kvetoucí kamčatský borůvka: Náhledové foto Autor Wilhelm Zimmerling PAR: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ruhland,_Grenzstr._3,_Kamtschatka-Heckenkirsche,_Zweigspitze_mit_Blüten,_Frühling,_02.jpg
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.