Zimní řez dřevin – víme, kdy k němu přistoupit a kdy naopak ne
Zimní řez okrasných keřů vzbuzuje mnohé kontroverze. Jde zejména o četné stížnosti občanů, kteří si stěžují na to, že právě v jejich okolí odstranily technické služby v zimě či brzkém předjaří všechnu zeleň z okolí.
Mnohdy však tyto stesky oprávněné nejsou – ba naopak, zimní řez dřevin můžete využít i na své zahradě. Poradíme vám, kdy se hodí a jak při něm postupovat.
Vybírejte pouze druhy odolné proti mrazu
Všeobecně platí, že pokud na své zahradě pěstujete bujně rostoucí dřeviny, jež nemají v našich podmínkách problémy s namrzáním, nemusíte s péčí o ně čekat až na jaro. Zimní řez pomůže zahustit jejich korunu, a navíc se postará o to, aby se rány rychleji hojily a rostlina byla v období růstu rychleji fit.
Pokud bychom měli postupovat jmenovitě, lze uvést například různé okrasné svídy, pustoryl nebo třeba zlatici. Právě na nich si lze tento typ řezu vyzkoušet. Vybíráme pro něj především staré a nemocné větve – není nutné odstraňovat všechny, na druhou stranu ani to nemusí být na škodu (pozor na dřeviny, které kvetou na dvouletých výhonech). Hledejte silné větve s hrubou kůrou, z nichž vyrůstá množství drobných větviček, ty ustřihněte až u samé země. A stejně postupujte u všech dalších, jež se vám už jednoduše na rostlině nelíbí.
Zimní řez šetří čas i energii
Ne, rozhodně nejde o postup líného zahradníka, který odmítá na jaře na zahradě i přespávat. Během období, kdy se teploty pohybují pod bodem mrazu, se v okolí okrasných dřevin nevyskytují prakticky žádné choroboplodné zárodky, které by mohly čerstvé rány infikovat. Díky počasí ranka také vysychá jen velmi pomalu, což napomáhá hojení.
Řezat lze kdykoliv přibližně od poloviny prosince až do jara. Venku jen nesmí panovat holomrazy (silný mráz naopak řez vysušuje), jiná podmínka pro úspěšný zimní řez není.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)