Zimní pečování o kaktusy: Poskytnutím správných podmínek se budete moci těšit z krásných květů

Sukulenty

Pokud milujete kaktusy a rozhodli jste se pro jejich pěstování, poskytněte jim správnou péči. A to nejen v sezoně, ale také v zimě, kdy mají období klidu. Bude potřeba vědět, co u jednotlivých kaktusů pohlídat, jak je zalévat a další. Jedině pak se můžete těšit na půvabné květy těchto pichlavých svěřenců. 

Konec února, konec vegetačního klidu

Obecně lze říci, že sukulenty v zimním klidu netřeba tolik zalévat. Stačí jim, když je od listopadu do února zalijete čtyřikrát. Důležité také bude, abyste rostlinu umístili na suché a chladné místo. Ideální bude zimní zahrada, schodiště, kde se netopí, nevytápěná místnost a tak dále. Doporučovaná teplota je tedy kolem 10 -15 °C. 

Jelikož druhů kaktusů existuje opravdu mnoho, bude dobré, když si zjistíte, jakou teplotu má rád kaktus, který máte doma. Některé druhy potřebují pět stupňů, některé deset. Ovšem většina z nich vyžaduje 12 °C. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří Rubita a Sulkorebutia, které potřebují teplotu do deseti stupňů. Naopak Melocactusy vyžadují teplotu 15 °C.  

Kvetoucí kaktusy
Foto: Pixabay

Světlo a škůdci

Světlo je pro kaktusy výhodou. Pokud však doma takový prostor, kde je nízká teplota a světlo nemáte, řiďte se raději chladem a suchem. Určitě ale kaktusy pravidelně kontrolujte, protože nezřídka se stane, že sukulenty napadnou škůdci. V případě, že jste si všimli určitých změn způsobených škůdci, okamžitě exemplář oddělejte od ostatní a přichystejte si postřik.

Rostliny se také mohou začít deformovat, a to z toho důvodu, že nemají adekvátní zazimovací teplotu, kterou vyžadují. Stále se snaží pokračovat v růstu. V případě, že bydlíte v bytě a nejste schopni kaktusům zajistit správné podmínky, pěstujte raději teplomilné sukulenty. Ovšem i u nich berte v potaz klidový režim. 

kaktus
Foto: Pixabay

Jarní přesazování

Jednou za dva až tři roky můžete kaktusům dopřát přesazení. To by mělo probíhat na konci zimního období, tedy začátkem dubna. Jelikož se kořínky rozrůstají spíše do šířky, volte raději širší a mělčí nádobu – květináč. Na dno květináče připravte drenáž a po přesazení kaktus dva týdny nezalévejte. 

Aby se rostlinka v novém květináči aklimatizovala, postavte ji na světlé a teplé místo a občas ji roste. Pokud jste kaktus zimovali v temnu, zvykejte je na světlo postupně a první zálivku jim dopřejte teplou, a to přibližně kolem třiceti pěti stupňů.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/jak-primet-kaktusy-aby-kvetly-2/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/5-kroku-jak-spravne-zazimovat-kaktusy 

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)