Zimní péče o túje: Kompletní přehled se vším všudy

Túje

Túje, které rostou na zahradě, potřebují tu nejlepší péči. A zapomínat na ni nelze ani během zimy. Nejčastěji se pěstuje zerav západní (Thuja occidentalis), ovšem narazit lze i na jiné druhy. A jakou péči potřebují během zimy ke své spokojenosti?

Zerav západní a čím ho zalévat

Rostliny zalévejte přiměřeně, dle vlhkosti půdy. Lze použít půdní vlhkoměr, ale vystačíte si s obyčejnou lopatkou. Nejvhodnější voda je přirozeně dešťová. Můžete také použít vodu z kohoutku. Tu musíte nechat minimálně 24 hodin odstát, aby se odvětral chlór. Bazénovou vodu lze také zalévat, ale pouze za předpokladu, že nepoužíváte chemii.

Foto: Radek Štěpán 

Jak vyzrát na choroby a škůdce zeravu

Pokud chcete zerav západní ochránit před škůdci, smíchejte sklenici octu se čtyřmi litry vody a přidejte k zálivce. Skvěle působí i jedlá soda. Vezměte 1 čajovou lžičku této ingredience a rozmíchejte ji v 500 ml vody. Poté do roztoku přidejte 5 mililitrů tekutého mýdla (použít můžete i to nastrouhané) a dobře promíchejte.

Poté roztok nalijte je do postřikovače a aplikujte na túje. Měla by vám stačit frekvence jednou za 3-4 dny, do doby, dokud nespatříte známky ústupu patogenů. Ještě jednou poté tento postřik zopakujte na jaře, aby byl po všech stránkách zaručeně účinný.

Pohnojte túje přesličkou

A čím živý plot nebo solitéry v zahradě vyživit? Skvěle poslouží odvar z přesličky rolní (Equisetum arvense). Vezměte 250 gramů čerstvé natě a povařte ji v 1 litru vody. Poté přidejte dalších 10 litrů a vše aplikujte jako postřik.

Zdroj: https://pestujme.cz/tuje-potrebuji-behem-zimy-specialni-peci-na-zasadni-vec-majitele-zahrad-casto-zapominaji/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-tuje-a-co-delat-pri-jejich-hnednuti, https://cs.wikipedia.org/wiki/Zerav

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)