Zimní grilování má své kouzlo: Stačí se řídit osvědčenými tipy ohledně místa a způsobu grilování
Leden a vůbec zimní měsíce nejsou dobou, kdy by jedna grilovačka střídala druhou, jako tomu bývá v letním období. Proč se vzdát něčeho, co máte rádi. A právě grilování v zimě má své kouzlo. Stačí, když se budete řídit praktickými a osvědčenými tipy. Jak si užít grilování, když je venku zima a sněží?
Grilování trochu jinak
Celoroční grilování je oblíbené a takřka běžné zejména v zahraničí, a to nejen v Americe. U nás se dostává pomalu a jistě rovněž do obliby. Pro grilování v zimě je vhodný gril s poklopem. S tímto grilem můžete grilovat za každého počasí a po celý rok. Poklop chrání pokrm před sněhem, deštěm, ale také zajistí rovnoměrné propečení masa i při chladných venkovních teplotách.
Nejvhodnější metodou grilování v zimě je ta nepřímá, tj. pokrm se připravuje mimo přímý zdroj tepla pod poklopem. Dosažená teplota je okolo 180 °C a propékání probíhá prostřednictvím horkého vzduchu, jenž obíhá okolo roštu. Díky poklopu je eliminace unikání tepla a zajištěno rovnoměrné propékání. Pro tento účel je skvělý například gril na gyros, který rovněž využívá nepřímého tepla a zajišťuje dokonalé propečení masa. Zásluhou toho se rovněž potraviny nemusí během grilování obracet.
Zásady pro bezpečné a komfortní zimní grilování
Základem je výběr správného místa, ať už to bude balkon, terasa apod. Nezáleží v tomto směru na tom, jaká je venku zima, jen vítr totiž může způsobit problémy při udržení požadované teploty v grilu. V případě sněhové nadílky je třeba si odhrabat cestu ke grilu, abyste měli pohodlný přístup k němu. Pamatujte na to, že při zimním grilování spotřebujete více briket než v létě. Brikety musí být suché. Kupte si je předem a mějte je uložené na suchém místě. I když nejvhodnější metodou je tzv. nepřímé grilování, tak i variantu přímého grilování na přípravu steaků a zeleniny lze praktikovat.
Spíše je třeba počítat s tím, že v zimě grilování trvá trochu déle než v letním období. Dobré je mít předem teplé talíře, které můžete nahřát přímo v grilu. Hotový pokrm ihned přiklopte, aby nevychladl a přeneste ho ke stolu či na místo, kde budete jíst. Při grilování je vhodné mít pod sebou podložku, abyste nestáli přímo na sněhu, ledu apod. Ideálně si dejte pod nohy rovnou, izolující podložku. V tomto směru skvěle poslouží dřevo.
Foto: Pixabay
Teplotní komfort
Na zimní grilování se vybavte teplým oblečením a rukavicemi. Mějte po ruce i horký nápoj. Dlouhý huňatý svetr a vlněná šála zahřejí, ale nejedná se o ideální outfit pro grilování v zimě. Mohlo by se totiž stát, že by vaše šála chytla. Při volbě oblečení buďte obezřetní. Volte takové, ve kterém vám nebude zima a nebude hrozit možné vzplanutí. Zásadní je mít kvalitní boty a krytá záda.
Zdroj: novinky.cz, zahradnickakucharka.cz
Náhledové foto: Pixabay