Zimní cibuli můžete vysévat už teď

Ozimá cibule

Seženete ji pod názvy jako sibiřská, sečka nebo také ošlejch. Proto doporučujeme řídit se zejména latinským názvem – Allium fistulosum. Jde o blízkou příbuznou známější kuchyňské cibule Allium cepa, je však mnohem odolnější vůči mrazům.

V našich podmínkách ošlejch bez problémů přezimuje. Obvykle snese teploty do – 20 °C, aniž bychom ho museli nějak přikrývat nebo chránit. Jeho zelené listy tak hravě sklidíme i uprostřed zimy, i když z nich možná budeme muset občas odhrnout sníh.

Jak na pěstování zimní cibule

Jde o rostlinu populární zejména v Číně, ovšem stále častěji se objevuje i u nás. A zimní cibuli nemusíte pěstovat jen na záhonku, zalíbí se jí také v květináči, který zpravidla stačí na zimu obalit jutou nebo něčím obdobným.

Podle odrůdy můžete k výsevu přistupovat od jara až do srpna (pozor, například oblíbený Bajkal je vhodné vyšít nejpozději do poloviny července). Vyberte slunné místo s nízkou půdní vlhkosti a dobře ho zbavte plevele.

Sibiřská cibule

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aby se cibulová kultura rychleji rozrostla, zapracujte do půdy kompost, případně sáhněte po kombinovaném hnojivu s vápníkem. Vysijte a nechte svému osudu. Snad jen v období velkých přísušků trochu zavlažte. A ještě jedna věc je důležitá – důsledně vytrhávejte plevel, dokud mladé cibule nezesílí. Později si už díky svému mohutnému vzrůstu bez problémů poradí samy.

Sklízet můžete i třikrát za sezónu

Záleží samozřejmě na tom, kdy zimní cibuli vysejete. Zelené listy jednoduše seřezávejte, nikdy však ne příliš blízko u země. Během zimy pak celý záhon sklízejte postupně a na jaře dovolte rostlinám dostatečně zesílit předtím, než se zase vrátíte s nožem.

Ve druhém roce důsledně odstraňujte kvetoucí stvoly, jsou duté, tuhé a pro sklizeň se nehodí. Na druhou stranu – jejich květy lze použít jako dekorativní prvek třeba za zeleninových salátech a semínka pomohou cibuli s obnovením kultury. Takže jeden nebo dva určitě vykvést a uzrát nechte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)