Zima se blíží, připravte dřeviny
Blíží se zima, a proto je dobré zabývat se otázkou, co s vaší zahradou. Každý element se zde musí na zimu připravit. Ne jinak tomu je i u okrasných dřevin, na které se dnes zaměříme a podíváme se, jak právě takové části zahrady na zimu připravit. Nejde o nic složitého, je jen třeba splnit pár zásad. Pojďme tedy na to.
Hnojení
Alfou a omegou těchto příprav na zimu bude hnojení. S končícím létem hnojení totiž nekončí. Naopak. Již od konce srpna se začíná se změnou v aplikaci hnojiv. V okrasné zahradě vynechávejte hnojiva, které mají ve složení vyšší obsah dusíku. Důvod je prostý. Tato složka podporuje rychlé přírůstky rostliny. Ty by však okamžitě sežehly první mrazy. Tato mladá pletiva jsou totiž velice řídká, a navíc mají v sobě velké množství vody. Naopak naším záměrem je, aby pletiva maximálně vyzrála a zpevnila se ve dřevní části. Procesy v rostlině se musí utlumit. Musí být připravena na zimu. K tomu pomáhají hnojiva s vysokým obsahem prvku draslíku. Ten totiž zpevňuje buněčné struktury a také napomáhá k podzimnímu vybarvení listů rostliny do všemožných barev. Dále je v hnojivech žádaná hořčíková složka. Ta totiž působí jako prevence rzi na rostlině a opadávání jehličí. Vyvažováním prvků navzájem pak docílíme celkové vitality.
Jak rozlišíme „podzimní“ hnojiva?
Na trhu je mnoho druhů hnojiv. Nasnadě je tedy otázka – Jak na první pohled poznáme ta podzimní, určená k přípravě rostliny na zimu? Dobří výrobci uvádí typ „podzimní hnojivo“ přímo na etiketě, a tak nám ulehčí práci při vybírání. Pokud však tato zmínka chybí, je možné dobře rozeznat vhodná hnojiva, a to především díky složení. Tyto hnojiva totiž obsahují vyšší podíl draslíku. Tento zvýšený podíle je na úkor dusíku. Mezi takové hnojiva patří například AGRO podzimní hnojivo granulované, AGRO kapalné hnojivo podzim anebo Cererit Hobby podzim. Pokud se bavíme o dřeviny, které pěstujete v nádobách, platí vše naprosto stejně. Dokonce se dá tvrdit, že dobré hnojení dle těchto zásad je ještě důležitější, protože tyto rostliny jsou zpravidla pro přezimování v ještě náročnějších podmínkách.
Další zásahy před zimou, které jsou nutné
Samozřejmě, že hnojení je důležité a asi se dá říct, že hraje dominantní roli, co se příprav na zimu ohledně dřevin týká. Avšak nejde o jediné činnosti s tím spojené. Například jednou z takových činností, které přípravu a následní přezimování ještě usnadní je zastřihávání živých plotů. Řezem živé ploty tvarujeme do požadovaných tvarů. Tyto vhodné tvary mají být pravidelné, boky mají být sestřihané kónicky. To znamená, že stříháme tak, že směrem k zemin se celkový tvar rostliny trošku rozšiřuje. Důležité je také vědět, jak připravit dřeviny na příchod mrazu jako takový. Toho docílíme tak, že k dřevině přihrneme zeminu nebo můžeme použít třeba mulčovací kůru. Například ona kůra ve spojení s netkanými textiliemi výrazně pomůže proti plevelům a také brání výparu. Tedy udržuje v zemi dostatek tak potřebnou vláhu. Použít se dá i takzvaná dřevní štěpka. Tedy nadrcené dřevo. Navíc je dekorativní a barevná. Prodává se v mnoha odstínech. S touto péčí se netřeba bát o vaše dřeviny.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.