Zima a pes: Praktický průvodce zimní péčí
Přestože jsou zimy rok od roku mírnější, leden a únor představují nejchladnější měsíce roku a měli bychom počítat s tím, že tuhé mrazy bezpochyby ještě přijdou. Mrazivé počasí může být i ošidné a je potřeba psovi věnovat trochu více péče, aby toto období zvládl přečkat spokojený a ve zdraví. Mnoho pejskařů se tak například může ocitnout před dilematem, jestli pořídit svému čtyřnohému příteli zimní obleček, či nikoliv. Opravdu pes obleček potřebuje a jak je to s nošením botiček?
Psí oblečky nejsou pro všechny, ale některá plemena se bez nich neobejdou
Dávno už neplatí, že je obleček jen roztomilý svetřík, který plní spíše estetickou funkci. V zimním období naopak psům oblečky pomáhají zvýšit jejich pohodlí během procházek, a navíc zabraňují prochladnutí a zbytečným zdravotním problémům. „Kvalitní obleček je v zimním období skvělým pomocníkem, představuje totiž snadný způsob, jak psa v zimě udržet v teple a suchu. V zimním období je potřebují hlavně malí psíci, bezsrstá plemena, psi se zdravotními problémy nebo psí senioři. Ti totiž hůře snáší výkyvy teplot a jsou na chladné počasí daleko více náchylnější,” vysvětluje Tomáš Haškovec z e-shopu s potřebami pro domácí mazlíčky Spokojenypes.cz.
Obleček však není vhodný doplněk pro úplně všechny psy – například velcí, zdraví psi s huňatou srstí většinou obleček nepotřebují. Nezbytnou tepelnou ochranu jim totiž poskytne právě hustý kožich. Pes se během venčení udržuje se neustále v pohybu, zahřívá se a díky funkční srsti se teplo v těle drží. Výjimkou jsou opravdu silné mrazy. Také v případě, že venku vydatně prší nebo padá mokrý sníh, je dobré sáhnout spíše po pláštěnce, která vašeho chlupáče udrží v rámci možností v suchu a vy budete mít daleko méně starostí s jeho čištěním, až se vrátíte domů.
Psi v botičkách: Foto se svolením Spokojenypes.cz
Jací psi tedy obleček zpravidla potřebují?
- Menší plemena psů,
- krátkosrstí psi a psi bez podsady,
- nemocní psi, psi v rekonvalescenci a psi trpící na problémy pohybového aparátu.
Obleček je navíc vhodný pro sportující psi. Ti ho potřebují zejména během rozehřátí před výkonem a také po něm. Zde je vhodný funkční regenerační obleček, který mu pomůže udržet v teple namožené svaly po výkonu a zabrání prochladnutí.
Při výběru vhodného oblečku dbejte na kvalitu materiálu
Materiál volte především podle funkčnosti. U pláštěnky a zimní bundy si dejte záležet na kvalitě svrchního materiálu. Měl by být skutečně voděodolný. To v praxi znamená, že odolá silným dešťům a hustému sněžení. Při výběru nepodléhejte módním trendům, psovi je totiž jedno, jak ve své bundičce vypadá. Na místo líbivých barev proto dejte přednost kvalitě materiálu a zpracování oblečku.
Nejlepší je přijít s pejskem do prodejny a obleček si na místě vyzkoušet. U nakupování přes internet je lepší si psa přeměřit. Nakupování „podle oka“ se nemusí vyplatit. Měří se hlavně délka zad (od kohoutku ke kořeni ocasu). Okolo krku a hrudníku většinou můžeme obvod stáhnout, ale málokterý obleček je regulovatelný na délku. Oblečky pro pejsky a fenky jsou identické, šijí se zespoda a jsou vykrojené tak, aby seděly oběma pohlavím.
Náš tip: Obleček je všestranným pomocníkem pro malá i velká dobrodružství v chladném i mokrém počasí. Obleček zahřeje a udrží teplo na celém těle, a především na nejdůležitějších partiích, jako je hrudník, břicho a svalstvo nohou. Svrchní materiál je voděodolný, ale prodyšný, takže nedojde k zapaření či přehřátí psa při pohybu.
Pes v oblečku: Foto se svolením Spokojenypes.cz
A co tlapky?
Psí tlapky jsou poměrně odolné, ale i přesto jim zima dává co proto. Kombinace chladu, posypové soli a ostrých kousků zmrzlého sněhu tlapky vysušuje, dráždí a jsou náchylnější k popraskání či poranění. I proto by měla být v zimě tlapkám věnována větší pozornost. Ne vždy je nutné ale hned sahat po botičkách. Důležité je tlapky pravidelně mazat kvalitní vazelínou nebo speciální mastí na tlapky, která polštářky ochrání před poškozením a pomáhá s hojením.
Ani boty pro psy ale nejsou módním výstřelkem a je dobré mít na paměti, že jsou vhodné opravdu pro všechny psy bez ohledu na jejich velikost a plemeno. Po botičkách je dobré sáhnout například při procházkách ve městě, kdy je téměř nemožné vyhnout se posoleným silnicím a chodníkům. Vhodné jsou i pro chůzi náročnějším terénem, kde hrozí pořezání o kamínky nebo kousky ledu. Boty poskytují účinnou ochranu před zimou ale i mechanickým poškozením polštářků a jsou vhodné jako ochrana i v případě, že jsou tlapky už podrážděné či zraněné.
4 zásady zimní péče o tlapky:
- Pravidelně stříhejte drápky.
- Tlapky nezapomeňte mazat. Vhodná je například klasická vazelína nebo speciální hojivá mast na tlapky .
- Po procházce vždy tlapky omyjte a osušte, abyste odstranili zbytky soli a nečistot.
- Nebojte se botiček, které tlapky před nepřízní počasí ochrání.
Pes v zimě: Foto Pixabay
Silná imunita = půl zdraví
Samozřejmostí péče o psi nejen v zimním období je podpora silného imunitního systému, který pomáhá pejskovi zimní nápor přečkat ve zdraví. Pro přirozenou obranyschopnost je zásadní pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který pomáhá psa udržovat v dobré kondici.
„Další zásadou podpory silné imunity je kvalitní strava, která dodá psovi vše potřebné. Nebojte se ani doplňků stravy, jako jsou například probiotika, která podporují zdraví střev a tím i celkovou imunitu. Skvělé jsou také omega 3-mastné kyseliny, které kromě podpory imunitního systému pomáhají chránit kůži a srst psa před podzimním vysoušením,” říká Tomáš Haškovec. Kromě stravy je základním stavebním kamenem silné imunity také pravidelná pohyb na čerstvém vzduchu, díky kterému budete udržovat psa v dobré kondici. Pohyb navíc pomáhá správnému proudění krve, správnému fungování plic a udržuje zdraví srdce.
Zdroje info: novinky,cz, idnes.cz, spokojenypes.cz
Pes v zimě: Náhledové foto Unsplash
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.