Zemědělci požadují férové podmínky pro odbyt českých potravin
Tuzemští zemědělci dlouhodobě čelí nespravedlivým praktikám velkých obchodních řetězců. Dostat tuzemskou produkci do regálů supermarketů je velmi náročné a často až nemožné. Agrární komora České republiky z toho důvodu vyzvala společně se Zemědělským svazem České republiky a Iniciativou zemědělských a potravinářských podniků majitele největších řetězců působících v České republice k jednání týkajícím se dodavatelsko-odběratelských vztahů.
Neveřejný dopis řetězcům
Zmiňované subjekty se společně obrátily 5. května 2021 ve společném neveřejném dopise na Schwarz Gruppe v Německu, Tesco ve Velké Británii, REWE Group v Německu a Ahold Delhaize v Nizozemsku, společnosti, jež ovládají většinu tuzemského maloobchodního trhu. Obsahem dopisu byla výzva k dohodě na vzájemně výhodných podmínkách. Aktuálně odešel druhý dopis vyzývající k jednání. Jeho obsah by měla znát také veřejnost.
Vyjádření ředitele agrární komory
Jan Doležal konkrétně řekl následující:
„V Česku se nedaří zajistit dlouhodobou rentabilitu chovu hospodářských zvířat a pěstování tzv. citlivých komodit, tedy například ovoce, zeleniny, brambor, ale i cukrové řepy, zkrátka všech komodit, jejichž odbyt má byť jen minimální návaznost na obchodní řetězce. To má samozřejmě dopad i na pestrost krajiny. Zatímco výkupní ceny přímo od zemědělců zůstávají trvale nízké, ceny pro spotřebitele rostou. Rostou také ceny vstupů (cena práce, energií, obaly atd.) na straně prvovýroby a zpracování, zatímco obchod bohatne. Situace je pro řadu zemědělců vážná, a i vzhledem k požadavkům Evropské zelené dohody je třeba najít skutečně udržitelné řešení, ať už je to restart dotačního systému nebo přísnější regulace obchodních řetězců,“
Směrnice nebyla implementována
Tuzemští zemědělci si hodně slibovali právě od evropské směrnice týkající se nekalých obchodních praktik. Obsahuje mimo jiné i zákaz dodavatelů podílet se na cenových akcích. Práva dodavatelů jednoznačně posiluje, nicméně do novely zákona směrnice nebyla převedena, a tak se čeká.
„Vztahy by mohla napravit například novela zákona o významné tržní síle, která by mimo jiné stanovila, že není možné prodávat za neférové ceny a podpořila i jinak ty, kteří tahají za kratší konec provazu a jsou v tuto chvíli téměř rukojmí svých obchodních partnerů. Je mi smutno, když vidím, jak se toho u nás produkuje stále méně, a to i přestože na mezinárodním poli s našimi potravinami slavíme fenomenální úspěchy. Přál bych si, abych českých hodnotných potravin s malou uhlíkovou stopou bylo na pultech více,“ uvádí viceprezident Agrární komory ČR Jiří Milek, který je i místopředsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků. „Nejsme to jen my, zemědělci, kdo poukazuje na nerovné vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Makro dostalo za jednostranně nevýhodné smlouvy před týdnem pokutu od ÚOHS 83 milionů korun,” dodává Milek.
Zelená dohoda pro Evropu
I té budou čeští zemědělci čelit. Podle ní by mělo dojít k plošnému omezení přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent. Ke splnění cílů má dojít za 9 let. Fakta svědčí o tom, že tuzemští zemědělci jsou výborní hospodáři. proto bychom je měli podporovat a neházet jim klacky pod nohy.
Zdroj info: http://www.akcr.cz/txt/zemedelci-potrebujeme-ferove-podminky-pro-odbyt-ceskych-potravin
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.