Zelený límec u rajčat: Fyziologická porucha, jíž se lze zbavit
Máte na zahradě spousty rajčat? Pak už nejspíše vaříte kečup, sušíte, případně zpracováváte tyto oblíbené plody mnohými jinými způsoby. Když rajčata sklízíte, určitě nedostanete do rukou všechny plody, které jsou kompletně zabarvené tak, jak by bylo zapotřebí. U mnohých plodů se setkáte s tím, že především okolo stopky bývají rajčata stále zelená, případně žlutá. Červená barva tady zkrátka absentuje. Je to pochopitelně na škodu, protože v této části určitě rajčata nebudou tak sladká a chuťově jedinečná. Jak se tato porucha označuje, proč vzniká a lze s ní nějak bojovat?
Fyziologická porucha
Plody se prostě někdy nevybarví rovnoměrně. Dužnina je v zelených či žlutých místech u stopky nedozrálá a poměrně tvrdá. Jedná se o fyziologickou poruchu, která se označuje jako zelený, případně žlutý límec. Někdy bývá označována jako zelená či žlutá kapuce. Ostatně pokud se na rajče podíváte, podoba s kapucí či límcem bude více než nápadná. Porucha se nejčastěji objevuje u skleníkových a někdy i u polních rajčat. Často se s ní lze setkat u velkých masitých rajčat.
Foto: Radek Štěpán
Co tuto poruchu způsobuje?
Nejčastěji za problémy stojí nedostatek boru a draslíku ve výživě rostlin rajčat. Na vině může být ale také naopak přebytek dusíku. Rozvoj poruchy také dokonale podporuje sluneční záření. I proto zelený límec uvidíte nejčastěji na plodech vystavených přímému slunci. Jde o horní plody a také o rajčata u rostlin na samotných okrajích řádků, kam sluníčko praží dokonale. Jinak podobné příznaky mají i plody napadené virovou mozaikou.
Foto: Radek Štěpán
Boj může a nemusí být marný
V období hlavní sezony asi nad kouskem zeleného kolem stopky mávneme rukou a tuto část vykrájíme. Zas o tolik dužniny nepřijdeme. Přímo na záhonu se takovémuto dozrávání neubráníme. Jestliže ale rajčata necháváme na konci sezony dozrávat ve tmě, budou se barvit postupně zcela rovnoměrně.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.