Zelený čaj v květináči: Elegance i užitková hodnota v jednom
Dát si skvělý čaj a najít si chvilku pro relax rozhodně stojí za to. Výbornou volbou je především čaj zelený. Pokud si ho navíc vypěstujete, není co řešit. Ano, samozřejmě aroma lístků nebude nejspíše tak silné a pronikavé, jako je tomu u čajovníků rostoucích v tropických oblastech. To vás ale nemusí tížit, radost z vlastního úspěchu je větší. Domácí čaj tak budete mít se vším všudy, a to z čerstvých lístků. Zůstanou v něm enzymy, které jinak tradičně mizí kvůli fermentaci. My se v následujících řádcích podíváme na zásady pěstování čajovníku. I vy totiž za oknem můžete mít krásný keřík, z něhož si připravíte skvělý čaj.
Správná teplota a klíčení
Klíčení semínek je většinou bezproblémové, nicméně potřebujete teplotu okolo 20 °C, ideálně vyšší. Než semínka vysejete, vyplatí se jejich máčení, a to po dobu 2 dnů. Pak už stačí jen vlhký substrát. Specializované prodejny nabízejí také sazeničky. Stanoviště pro čajovník musí být značně prosvětlené, nicméně přímé sluneční paprsky čajovník nemusí. Pozor na dostatek vzdušné vlhkosti, pokojové fontánky nebo odpařovače či misky s vodou představují jakousi povinnost.
Substrát a péče o čajovník
Výběr substrátu je velmi důležitý. Vsaďte na mírně kyselý a lehký. Zalévat by se mělo tak, aby byl mírně vlhký, nikoli přelitý. Pozor na tvrdou vodu se spoustou vápníku. Mladé rostlinky je zapotřebí zaštipovat, jen tak vytvoří hezké kompaktní keříky. Čajovník potřebuje letnění, v zimě by měl mít teplotu neklesající pod 10 °C a dostatek světla. Po nějakých 2 až 3 letech lze sklízet na začátku a konci léta lístky na koncové větvičce.
Elegantní čajovníkové plantáže
Camellia chinensis, tedy čajovník čínský patří mezi jedny z nejstarších kulturních plodin jako takových. Vytváří krásný keř s tmavě zelenými hodně lesklými lístky. Rozkvétá na jaře a na konci léta. I na plantážích vypadají čajovníky stylově a elegantně. Doma si vystačíte i s malým keříkem třeba za oknem.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.