Zeleninová zahrada v únoru: postarejte se i o trávník a rostliny

Únor

I když je únor mrazivý a někdy i plný sněhu, už nyní je třeba myslet na jaro. Co se tedy v únoru na zahradě vyplatí a dá dělat? Můžete se postarat například o své zeleninové záhony. Pokud si toho nyní připravíte co nejvíce, může být váš start sezóny rychlejší a úspěšnější. Navíc si ušetříte práci v období, které je zahradnicky vytíženější. Co se tedy dá udělat na zeleninové zahradě?

Zahrada se zeleninou se probouzí

Zeleninové záhony je třeba očistit z předchozí sezóny. To znamená vyjmout veškerou zeleninu, kterou jste si nechali přes zimu v zemi. Současně můžete odstranit uschlé rostliny, napadané listí a další nepořádek, který na půdu nepatří. Doma můžete začít s výsevem některých druhů rostlin, které mají příliš dlouhé vegetační období.

Výsev zeleniny

Už v únoru můžete začít vysévat některou zeleninu. Do této skupiny patří celer, papriky, brokolice, lilek či kapusta a pórek. Takto vyseté rostlinky potřebují hodně světla, nechte je proto na okenním parapetu. Ven přijdou až po odeznění jarních mrazíků, tedy v druhé polovině května (závisí ale na tom, jaké je toho roku počasí).

Brokolice

Foto: Pixabay

Zeleninová zahrada vyžaduje ochranu

Pokud již nyní na zahradě pěstujte rané odrůdy zeleniny, je třeba chránit je před mrazem. přikryjte je proto fólií nebo zahradnickou textilií.

Zeleninová zahrada ve skleníku

Zkontrolujte stav svého skleníku. Pokud v zimě došlo k jeho poškození, máte právě nyní šanci na to, abyste případné škody opravili. Vyčistěte skla svého skleníku, protože aby dobře plnil svou funkci, musí propustit dostatek světla k vysazeným rostlinám. Právě nyní můžete pohnojit a uklidit vše, co je třeba.

Únor na zahradě

I když už možná brzy začne nakukovat jaro, stále ještě je zima. V únoru se mohou vrátit dny pod bodem mrazu, takže s odkrýváním jednotlivých rostlin příliš nespěchejte. Na co dalšího si dát pozor?

  • Sníh, který leží na trávníku, mohl vytvořit neprostupnou krustu. Tu je třeba rozbít, protože by mohlo dojít ke vzniku plísní. Na konci února už můžete aplikovat první dávku vícesložkového hnojiva. A to i přesto, že na trávníku leží sníh. Jakmile roztaje, hnojivo půjde rovnou ke kořenům.
  • Shrabané listy můžete přidat do kompostu.
  • Krmte ptáky, ale na konci měsíce už jim dejte raději jen čerstvou vodu.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/luty-w-ogrodzie-czas-intensywnych-przygotowan-do-wiosny/

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/unor-na-zahrade.A130208_114011_hobby-zahrada_mce

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!