Zelenina na zimu: nemusíte ji kupovat draze. Stačí si vybrat vhodné varianty

Kysané zelí

Zelenina by měla být základem našeho jídelníčku. Jenomže v zimě druhy oblíbených plodů rostou až do astronomické ceny. Proto může být obtížnější stravovat se zdravě. Navíc s nástupem zimy máme chuť konzumovat spíše teplé pokrmy, než zeleninové saláty. Přesto ale existují způsoby, jak můžete získat dostatek živin do svého těla také v zimním období. Stačí vědět, kam sáhnout.

Klíčky nejenom zeleninové

Klíčky si můžete vyrobit v řádu několika dnů. Je to poměrně levné. Klíčky obsahují obrovské množství živin a můžete si jimi posypat i hotové vařené pokrmy (samotné klíčky tepelně nezpracováváme). Připravit si je můžete ze zeleniny, jako je kedluben, ředkvičky, řepa a další. Oblíbené jsou i luštěninové klíčky, které se připravují z fazolí adzuka či mungo (pozor, klíčky z některých druhů fazolí mohou být toxické!), čočka, cizrna či hrách.

  • Příprava je jednoduchá: semínka či luštěniny namočíme přes noc ve vodě. Druhý den slijeme a dáme do temna. Jednou za den proplachujeme ve vodě, abychom předešli plesnivění. Zanedlouho můžete pozorovat, jak vaše semínka klíčí. Ředkvičky jsou hotové už za 2 až 3 dny, u cizrny si můžete počkat klidně i týden.

Klíčky

Foto: Pixabay

Čerstvá zelenina

Nakoupit můžete i zeleninu z české produkce, a to zejména tu, kterou je možné uskladnit delší dobu. Narazíte tak například na celer, černý kořen, červenou řepu, dýni, růžičkovou kapustu, kedlubnu, mrkev, pastinák, potřel, ale také pórek, bílou či černou ředkev, tuřín, zelí, jablka a hrušky. Některé druhy zeleniny je výhodnější koupit zmrazené. V závislosti na výrobci může jít dokonce o lepší volbu, než koupi zeleniny čerstvé.

Zelenina může být nahrazena bylinkami

Řeřicha, bazalka, pažitka, tymián a další čerstvé bylinky mohou v našem jídelníčku nahradit živiny, které bychom jinak získávali z čerstvé zeleniny. Bylinky mohou pokrm obohatit nejenom o živiny, ale také dodat chuti, a my tak nemusíme tolik solit a dochucovat jinými nezdravými způsoby.

Kvašená zelenina

U nás hraje prim zejména domácí kvašené zelí. Výhodou všech fermentovaných druhů zeleniny je to, že obsahují spousta probiotik, tedy potraviny pro zdravé bakterie v našich střevech. Tím můžeme předejít nejrůznějším onemocněním. Kvašené zelí navíc obsahuje vitamín C. Měli bychom jej do svého jídelníčku zařadit i tehdy, když nemáme domácí zásoby. Jeho ceny jsou příznivé a zdraví přínosné vlastnosti téměř nekonečné. Čím dál více lidí si připravuje asijské kimchi (křupavá, nakládaná a pikantní zelenina).

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/sezonni-druhy-zimni-zeleniny-20221130.html

https://pharmeasy.in/blog/top-5-vegetables-to-include-in-your-diet-this-winter/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!