Zelenina, na které si pochutná i váš pes
Pes nepatří tak úplně mezi masožravce, a proto by jeho strava neměla být založena pouze na mase. Každý správný majitel se zajímá o to, jak svého psa stravovat, aby prospíval. Často se ale v důsledku nevědomosti dopouštíme chyb. Možná jste si už všimli, že někteří psi si rádi pochutnají také na zelenině. Je vhodné ji přidávat do psího jídelníčku? Může pes jíst zeleninu?
Relativní masožravci
Psy označujeme za relativní masožravce. Pod tímto pojmem si můžeme přestavit, že časem mění své návyky. Zatímco původní psovité šelmy měly svou stravu založenou hlavně na mase, současní psi se evolučně přizpůsobili konzumaci produktů pocházejících nejenom živočišného původu. Psi jsou tedy schopni strávit také rostlinné produkty. A nejenom, že to dokážou – zelenina a rostlinné produkty jsou pro ně prospěšné, protože jsou zdrojem cenných vitamínů a vlákniny. Ta plní v jejich těle stejnou funkci, jako v tom lidském – zlepšuje funkci trávicího systému.
Zelenina pro psy
Avšak ne každá zelenina je vhodná pro psy. Některá pro ně může být nebezpečná. Pes neumí strávit všechno, a některá zelenina u něj může způsobit plynatost a žaludeční potíže. Některé druhy zeleniny dokonce obsahují látky, které jsou pro psa toxické. Pokud zařadíte zeleninu do jídelníčku psa (tu vhodnou), doplníte psovi zejména vlákninu, která podporuje činnost střev a brání před zácpou. Například celer působí močopudně, čímž napomáhá vylučovat toxiny z těla. Vitamíny posilují imunitu psa a pomáhají snižovat krevní tlak.
Foto: Pixabay
Vhodná zelenina pro psy
Jaké druhy zeleniny psi můžou jíst? Jde zejména o mrkev, červenou řepu, petržel (kořenová část i petrželka), celer, červenou papriku, okurky, dýně. Zeleninu můžete svému mazlíčkovi podávat vařenou i syrovou. Pamatujte ale na to, že vařením snižujete nutriční hodnotu zeleniny. Na druhou stranu ale zlepšujete stravitelnost zeleniny. Vaření zeleniny je vhodné pro štěňata nebo naopak psy seniory. Při vaření zeleninu nesolte ani nedochucujte (vodu z ní pak můžete použít jako zálivku na květiny, také květinám dodá živiny; zaléváme samozřejmě až po vychladnutí).
Pes a syrová zelenina
Podáváním syrové zeleniny, jako je například mrkev, červená řepa nebo okurky, psi získávají nejenom maximum živin, současně si ale mohou procvičit a vyčistit zuby. V případě, že si pes neumí se syrovou zeleninou poradit, můžete mu ji nakrájet na menší kousky nebo nastrouhat.
Nevhodná zelenina pro psy
Dobré je také vědět, jakou zeleninu bychom psům podávat neměli. Brambory nemají mnoho živin, dokážou ale přetížit trávicí systém psa. Cibule, česnek, pažitka či pórek obsahují látky, které jsou pro psa toxické. Rajčata, zejména ta nedozrálá, mohou psa ohrozit dokonce na životě. Jsou silným alergenem pro psa. Špenát, šťovík a rebarbora obsahují kyselinu šťavelovou, která může způsobit problémy s močovým systémem. Brukvovitá zelenina a luštěniny způsobují u psa plynatost a zabraňují mu ve vstřebávání živin z potravy.
Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-jakie-warzywa-dla-psa-lista-warzyw-ktore-mozna-podawac-psu,nId,5485986
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!