Zelené hnojení: Levný způsob, jak obohatit svou půdu
Princip zeleného hnojení je velmi jednoduchý. Tím, že jste na půdě pěstovali plodiny, jste ji vyčerpali. Abyste ji připravili na příští sezónu co nejlépe, můžete použít právě zelené hnojení. To znamená, že na půdu, kde už nic nechcete vysít, vysejete levnou plodinu. A to nejlépe do konce srpna, aby stihla vyrůst. Poté tuto plodinu posečeme a zapravíme do půdy. Tím, jak se bude rozkládat, obohatí vaši půdu o důležité živiny.
Přínosy zeleného hnojení
Pokud byste na půdu již nic nevyseli, pak by byla vystavena silnému srpnovému slunci a docházelo by k jejímu nadměrnému vysušování. Díky plodině, která je vhodná pro zelené hnojení, zůstává půda zdravá. Navíc dochází k potlačení růstu plevele. Některé plodiny zeleného hnojení mohou být potravou pro včely, čmeláky a jiné opylovače. Prospěšné půdní organismy se mohou díky zelenému hnojení dále množit.
Foto: Pixabay
Plodiny zeleného hnojení
Nelze vysít jakoukoli rostlinu a očekávat, že splní vaše očekávání. V první řadě je třeba vzít v potaz, co jste na půdě předtím pěstovali. Pokud bychom vybrali rostliny, které jsou jim podobné, mohlo by dojít k opačnému efektu, než jaký chceme, tj. k vyčerpávání půdy a zvýšenému riziku chorob. Pokud nad tímto přemýšlet nechcete, můžete zvolit svazenku vratičolistou, která je univerzální volbou vhodnou do jakékoli zeleninové zahrady.
Přidejte do půdy dusík
Mezi dobré možnosti patří také rostliny vikvovité (bob polní a zahradní, vikev, peluška, lupina, hrachor i různé druhy jetelů). Vážou na sebe totiž dusík ze vzduchu a předávají ho do půdy. Na tomto místě můžete příští rok pěstovat košťálovou zeleninu, která má velkou spotřebu tohoto prvku. Pokud nebudete pěstovat brukvovité rostliny, můžete použít také řepku a hořčici nebo měsíček lékařský. Ten působí také jako odpuzovač různých škůdců.
Kdy zapravit do půdy?
Kromě vysetí je třeba vědět, kdy plodinu zeleného hnojení zapravit do půdy. Pokud se již vytvoří semena, může se stát, že se vám tato plodina v zahradě přemnoží. Proto je třeba posekat ji ještě o něco dříve. Ideální je počkat si na okamžik, kdy rostlina odkvete.
Zdroje info:
https://www.dumazahrada.cz/clanek/nenechte-zahony-lezet-ladem-vysejte-zelene-hnojeni.html
https://www.yourarticlelibrary.com/crops/advantages-of-green-maturing-over-ordinary-crop/24638
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!