Zelené brambory se nejí. Prozradíme proč
Víte, proč by se neměly jíst zelené brambory? Ano, tato barva je pro brambory samozřejmě nepřirozená a spousta lidí si myslí, že se jedná o nezralé plody. Ve skutečnosti tomu tak není. Zelené brambory obsahují jedovatou látku solanin a její přítomnost je způsobena úplně jiným faktorem než nezralostí. My se na solanin jako takový podíváme mnohem podrobněji. Samozřejmě nezapomeneme poukázat ani na to, jak se zelenání brambor bránit.
Kolik solaninu vadí a jak chutná?
Jen pro představu, solaninem je prostoupena celá rostlina lilku bramboru. Koncentrace této látky se ale různí dle konkrétních částí rostliny bramboru. Obsah solaninu tradičně osciluje mezi 0,002 až 0,01 %. Nezralé či starší brambory mohou mít až 0,06 %. Za toxickou je považována dávka 0,3 g. V samotných hlízách je jinak solaninu minimum. Pouze u zelených je jich více.
Specifická chuť solaninu
Už jste někdy hlízy s nazelenalou barvou ochutnali? Pokud ano, pak vás jistě zarazila mimo barvy hořká chuť. V čistém stavu je solanin poměrně fádním prvkem. Jedná se o bílou krystalickou látku mající právě onu charakteristickou hořkou chuť. Otravy solaninem byly prokázány i u zvířat typu koní či prasat a skotu. Ke smrti ovšem nevedly. Posledním případem, který vedl ke smrti člověka, se stal ten z roku 1951, když zkonzumovala zelené bobule z brambor třináctiletá dívka v Německu.
Míra solaninu jako důsledek několika faktorů
Vliv na celkové množství solaninu má hned několik aspektů. Optimální je pěstovat hlízy ve vlhké půdě. Dále je třeba se soustředit na odrůdu brambor. Obecně se hovoří o tom, že brambory s červenými hlízami obsahují solaninu více. Za solaninem stojí i mechanické poškození hlíz a především míra jejich oslnění. Nejvíce zelenají hlízy těsně před obdobím zralosti, když jsou vystaveny světlu. Důležité je i skladování hlíz, které by měly být v suchu, temnu a při teplotě neklesající pod 2 °C. Tady už se ale nebavíme o zelenání, nýbrž o sládnutí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.