Zelená střecha: pro lepší ovzduší i atraktivní vzhled
Zelená střecha nabízí výhody ekonomické, ekologické a společenské. V některých městech ji můžete vidět na střechách vysokých budov, protože čistí vzduch, snižuje okolní teplotu, reguluje vnitřní teplotu, šetří energii a podporuje biodiverzitu ve městě. Pohlcuje dešťovou vodu, čímž minimalizuje její odtékání do kanalizace. Zelená zvyšuje účinnost solárních panelů, protože snižuje teplotu na střeše. Budova, která má zelenou střechu, je také tišší. Rostliny vytváří bariéru, která pohlcuje hluk. Tím, že chrání střechu před vnějšími vlivy (slunce, déšť, vítr), zvyšuje její životnost.
Zelená střecha svépomocí
Snažit se vytvořit zelenou střechu na vašem rodinném domě svépomocí by mohlo být velmi nebezpečné. Možná se ale na vašem pozemku nachází menší stavby, jako je kůlna nebo altánek. Kromě již zmíněných výhod můžete docílit také atraktivnějšího vzhledu vaší zahrady. Počítejte ale s tím, že zelená vrstva něco váží. Proto by vámi zvolená střecha měla mít odpovídající nosnost (od 30 do 300 kg/m2). Sklon střechy nesmí být větší než 30 °, protože jinak by mohlo dojít k sesuvu půdy a rostlin.
Foto: Pixabay
Příprava střechy
Připravte si latě dlouhé asi 50 cm, které přibijete příčně na střechu. Jejich úkolem je zajistit podklad pro půdu a současně utěsnit střechu. Na latě poté přijde silná fólie, kterou používáme za účelem hydroizolace. Na okraj střechy je třeba instalovat nosnou desku s otvory, kterými bude odtékat voda. Na této desce si dejte opravdu záležet, protože pokud nebude dostatečně pevná, může dojít k sesuvu půdy. Taktéž musí být chráněna proti vlhkosti.
Příprava substrátu
Nyní můžete rozprostřít asi 10 cm silnou vrstvu drenáže. Může jít o štěrk, nebo pokud bojujete s hmotností, můžete použít také keramzit. Tato vrstva slouží k odvádění přebytečné vody. Na ni dejte agrotextilii a úplně nahoru vhodnou zeminu. Agrotextilie zabrání smíchání drenážní vrstvy a zeminy. Vhodná zemina by měla být úrodná a přitom dobře propustná. Můžete smíchat rašelinu s pískem a keramzitem, jejichž poměry zvolíte v závislosti na požadavcích vámi zvolených rostlin. Také tloušťka vrstvy bude záviset na tom, jaký je kořenový systém zvolených rostlin.
Rostliny na zelenou střechu
Rostliny je třeba vybrat předem. Sázíme je od vrcholu střechy směrem dolů. Po výsadbě důkladně zalijeme. Na zelenou střechu se hodí sukulenty a obecně nenáročné rostliny (například takové, které používáme ve skalkách). Při výběru bereme v potaz také to, jestli bude střecha zcela vystavena slunci, nebo je v polostínu a samozřejmě také preference jednotlivých rostlin. Velmi pěkně vypadají i střechy, na které zvolíte balkónové květiny (surfinie, petúnie nebo třeba muškáty).
Péče o zelenou střechu
V první řadě je třeba pečovat o zálivku v období sucha. Alespoň jednou za rok můžete aplikovat hnojivo. Na začátku, kdy jsou rostliny ještě mladé, se vyplatí odplevelovat.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-zrobic-zielony-dach,nId,4914146
https://www.sempergreen.com/en/solutions/green-roofs/green-roof-benefits
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!