Ze zahrádky si můžete přinést nepříjemné parazity
Už se nedočkavě chystáte na zahrádku. Těšíte se, až si konečně poprvé hrábnete do hlíny? Samozřejmě, není se čemu divit. Možná se ale vyplatí být trochu obezřetný, protože kromě zábavy a pohody vás mohou čekat také některé nepříjemnosti. Typickým příkladem budiž paraziti číhající v písku, zemině nebo kdekoli jinde. Tím nejznámějším je bezesporu toxoplasma! Že nevíte, oč se jedná? Možná byste měli, vždyť nakažené je zhruba celá třetina populace! Právě proto nepřestávejte číst. Dáme vám totiž o toxoplasmě základní informace, podíváme se na alternativy nakažení a nezapomeneme upozornit ani na další detaily.
Co je vlastně toxoplasma?
Tak především velká nepříjemnost. Ne , vážně. Jedná se o parazitického prvoka označovaného také jako Toxoplasma gondii. Vyznačuje se poměrně složitým vývojem, přičemž jeho nositelem jsou kočkovité šelmy. Mezi takzvané mezihostitele ale patří mnoho živých organismů včetně člověka. U nás se nejčastěji šíří tato choroba tak, že kočka pozře, případně jen uloví nakaženou myš. Poté se přenese na třeba na člověka nebo prase či jiné zvíře. Tady má ale slepou uličku. Potřebovala by se dostat do traktu šelmy, což u člověka jen tak nehrozí. V našich podmínkách nás asi jen tak šelma nenapadne. Toxoplasma tedy v latentním stádiu v člověku přebývá.
Jak se lze nakazit?
Nejčastěji stykem s půdou. Právě tady se dostávají cysty nakažených koček. U těch se prvok rozmnožuje ve střevech. Prostřednictvím výkalů jdou cysty ven a v půdě mohou být infekční klidně i několik let. Mimo styku holýma rukama s půdou je rizikové i pozření neumyté zeleniny. Toxoplasma číhá také v málo upravené zvěřině nebo domácích masech z domácích chovů. Co se týká domácích mazlíčků, důležitou prevencí je čistota jejich prostředí.
Co dokáže tento prvok způsobit?
Nákaza nejčastěji není fakticky vůbec poznatelná. Onemocnění se průběhem podobá velmi lehké viróze. U lidí se projevuje zvláštně. Paraziti totiž umí ovlivnit chování hostitele. Myš se třeba přestane vyhýbat lokalitám s kočičí močí. Tím pádem jí hrozí větší riziko, že ji predátor uloví. U lidí se stává, že se jim zhorší reakční doba. Hovoří se o tom, že nakažení lidé jsou až 2,7× častěji účastníky dopravních nehod. Zvyšuje se i riziko náchylnosti k ostatním nemocem psychického charakteru či k srdečním chorobám. Ohrožené jsou hlavně těhotné ženy. Existuje totiž velké riziko, že nákaza dokáže přejít k plodu. To bohužel může vést k potratu, případně vývojovým poruchám plodu.
Další zajímavosti o toxoplasmě
Pozoruhodný je fakt, že nakažení má jiný vliv na muže a jiný na ženy. Muži bývají spíše uzavřenější a zvýší se jejich podezíravost. Ženy naopak hýří aktivitou, vyhledávají společnost a rády se výstředněji oblékají. Očkování proti toxoplasmě neexistuje. Přenášet se může i nechráněným pohlavním stykem. V zemích s častější konzumací syrového masa je výskyt vyšší, což se týká zejména Asie.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.