Zdrcnutý krém nepatří do koše – každý typ lze s trochou úsilí ještě zachránit za pár minut
Stalo se to už jistě každému. Krém, který jste dělali už stokrát, se srazí zrovna, když to nejmíň potřebujete. Spěcháte, náhradní suroviny doma nemáte, co teď? Nadávání a bědování moc nepomůže, zkusíme s tím něco udělat. Možností máme několik.
Krém je možné znovu vyšlehat
- Zdrcnutý krém nahřejeme na parou a pak znovu vyšleháme do hladka. Necháme vychladnout, znovu prošleháme a můžeme zdobit.
Rada, kterou najdete v každé staré kuchařce, většinou funguje. Nutno říci, že hlavně v případě, kdy se krém srazil, protože jsme neměli všechny suroviny o stejné teplotě. Toto platí všeobecně a hlavně u máslových krémů.
Zdrcnutý krém zachrání mikrovlnka
- Krém nahřejeme v mikrovlnce a znovu vyšleháme.
Rada z moderní kuchyně funguje stejně jako ta nahoře, jen nesmíme krém přehřát. Raději zahříváme po kratších časových intervalech vícekrát.
Foto: Pixabay
Pomoci může i máslo
- Ušleháme si malý kousek másla s trochou cukru a po lžičkách zašleháváme sražený krém.
Tato metoda je celkem spolehlivá, nehrozí, že krém přehřejeme, je však trochu zdlouhavá. Funguje hlavně v případech, kdy do máslového krému zašleháme příliš tekutých ingrediencí, například rumu, kávy a podobně.
- Rozpustíme si malý kousek másla nebo stoprocentního tuku a teplé (ne horké) vmícháme do krému.
V podstatě funguje jako nahřátí krému nad parou nebo v mikrovlnce. Teplý tuk krém zahřeje, takže se znovu spojí.
Zahřátí zdrcnutého krému z mascarpone
- Pokud se Vám podaří zdrcnout krém z mascarpone, opět pomůže nahřátí, krém je poté třeba dlouho šlehat, než se spojí.
Jak správně připravovat krém
Aby se nám takovéto nehody stávaly co nejméně, pojďme si ještě jednou shrnout, čeho se při vytváření krému vyvarovat:
- Vybíráme kvalitní suroviny, to platí hlavně o máslu, ale i třeba tvarohu.
Máslo koupíme s co nejvíce procenty mléčného tuku, mělo by mít minimálně 82%. Takové bude obsahovat méně vody, a je to právě velké množství tekutiny, které často krém srazí. Tvaroh bereme raději ve staniolu, ten ve vaničce je příliš řídký. Směsné tuky nebo margaríny vůbec nepoužíváme, mají větší množství vody a na chuti je to také velmi znát.
- Všechny ingredience musí mít stejnou teplotu, nejlépe pokojovou.
To znamená, že máslo, tvaroh, mascarpone vyndáme z ledničky několik hodin před přípravou krému. Pokud přidáváme pudink, uvaříme ho také několik hodin předem, chladíme ve vodní lázni za občasného míchání, aby se nevytvořil škraloup a zůstal hladký. Poté přikryjeme potravinovou fólií a necháme nabrat pokojovou teplotu. To samé, nastavujeme-li krém moučnou kaší. Platí to i ostatních surovinách, které budeme přidávat: cukr, ořechy, rum, káva a podobně.
- Do základu přimícháváme ostatní přísady po částech, vždy důkladně zašleháme.
Z másla a cukru vytvoříme nadýchanou pěnu, po malých částech přidáváme pudink, moučnou kaši nebo tvaroh. Po kapkách přiléváme ochucovadla: alkohol, esenci nebo kávu.
Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/10942-jak-zachranit-srazeny-krem-s-temito-tipy-se-vam-dorty-a-cukrovi-vzdy-povedou-na-jednicku, https://zorka.estranky.cz/clanky/rady/jak-napravit-srazeny-krem.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)