Zdraví prospěšný i nebezpečný břečťan: Na co si dát pozor

břečťan

Břečťan je hojně vyskytující rostlinou v Evropě i Asii. Jako okrasa se pěstuje v zahradách. Břečťan popínavý však dokáže pomoc s mnoha zdravotními problémy, jakožto i ublížit. Prozradíme vám, proč sbírat tuto rostlinu, jak ji efektivně využít pro léčivý účinek i na co si dát pozor. Břečťan je léčivý, ale také jedovatý.

Rostlina obestřena zajímavou historií

Staří Řekové se domnívali, že rostlina chrání před otravou. Věnec z břečťanu měl působit i jako lék na kocovinu. Bobule byly používány coby barvivo látek a vlny. Pro první křesťany rostlina symbolizovala nesmrtelnost a věčný život. V minulosti se ovšem také tvrdilo, že se v břečťanu ukrývají jedovatí hadi a hlodavci, což může vyplývat z pravdy, že se zde schovávají mnozí drobní živočichové. Dnes je rostlina symbolem nesmrtelnosti, věrnosti a přátelství. Nabízí ovšem i jisté léčivé účinky, pro které stojí za pozornost.

Co a kde sbírat

Břečťan najdete v lesích, parcích, kde často tvoří hustý přízemní porost. Jako okrasa se pěstuje v mnoha zahrádkách, kde se plazí po fasádě domu. Na jaře a v létě můžete sbírat čerstvé zdravé listy, které je pak třeba sušit na slunci nebo ve stínu. Pozor! Sbírejte jen listy a nikdy bobule. Ty jsou totiž jedovaté.

Léčivý i zrádný břečťan popínavý

Zevně působí na bolesti kloubů, spálenou pokožku od slunce. Koupel pomůže se zbavit plísně na nohou a masírováním pokožky odvarem můžete vyřešit problém s lupy ve vlasech. Listy svařené v červeném vínu, které poté stačí vyjmout a přiložit na zanícenou kůži, kožní vředy, hemoroidy. Vnitřně je břečťan vhodný při chronickém zánětu dýchacího traktu, jako prostředek k odkašlávání. Podporuje činnost jater.

břečťan popínavý

Foto: Pixabay

Podstatné je správné dávkování

Břečťan patří mezi jedovaté rostliny. Při větších dávkách může působit na organismus toxicky. Proto byste za den neměli vypít více než 2 šálky břečťanového čaje. Z toho je doporučená nejvyšší denní dávka ½ kávové lžičky listu za den. Ve vyšší míře může naopak ublížit.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, pardubice.rozhlas.cz

Náhledové foto: Pixabay