Zdravé a produktivní papriky: všechno, co potřebují, je správná péče

Papriky

Papriky patří mezi rostliny, které jsou náročné na živiny. Při jejich pěstování se jen málokdy obejdete bez hnojiva. Udržet své rostliny v nejlepší možné kondici vám může nejenom zvýšit úrodu, ale také odradit případné škůdce. Vždy je ale zapotřebí myslet na to, že více není vždy lépe. S péčí to nemusíte nijak přehánět. Zde jsou tipy, jak docílit co nejlepší možné úrody vašich paprik.

Papriky a jejich hnojení

Hnojení je třeba provádět ve správnou dobu a ve správném množství. Nadměrné množství hnojiva způsobí více škody než užitku. Proto je dobré si je správně načasovat. Určitou výhodu navíc můžete získat, pokud necháte před pěstováním otestovat svou půdu, abyste zjistili její nedostatky. Pro hnojení paprik se hodí hnojivo s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Nesáhnete vedle, pokud zvolíte hnojivo přesně určené na papriky. Hnojivo aplikujte do půdy kolem vašich rostlin – vždy se řiďte návodem na obalu svého hnojiva.

Papriky
Foto: Unsplash

Tipy pro hnojení

Zde jsou obecné tipy, které můžete využít při hnojení svých paprik:

  • Hnojte na vlhkou půdu (nebo před/po hnojení zalijte).
  • Proces hnojení je třeba opakovat (může se lišit podle výrobce nebo druhu použitého hnojiva).
  • Dva týdny před sklizní je dobré přestat papriky hnojit.

Papriky dostatečně zalévejte

Papriky jsou náročné na vodu. Základem jejich péče je zalévat je tak, aby půda v jejich okolí nikdy zcela nevyschla. Frekvence zálivky závisí na typu půdy, ale také na tom, jaké je počasí. Vrstva mulče může pomoci udržet vlhkost v půdě a zabránit růstu plevele. Navíc to zlepšuje i strukturu půdy. Vzhledem k tomu, že papriky vyžadují přímé sluneční paprsky (6 hodin slunečního světla denně), není od věci nainstalovat jim kapkovou závlahu.

Kapková závlaha pro papriky

Kapková závlaha dodává vlhkost přímo k základně rostliny a navíc může pomoci vyřešit problémy s plísňovými chorobami (k tomu je důležité udržovat i dostatečné rozestupy mezi rostlinami, aby bylo zajištěno proudění vzduchu.). Pravidelně kontrolujte své papriky, abyste včas odhalili případné nemoci a napadené rostliny začněte léčit co nejdříve (nebo je co nejdříve odstraňte, aby nenakazili ostatní rostliny – podle stavu onemocnění).

Pravidelně sklízejte

Abyste si zajistili ten nejlepší možný stav rostlin, je nutné pravidelně sklízet plody. Vždy, když jsou zralé, je odřízněte od rostliny. Tím, že je pravidelně sbíráte, podporujete rostlinu v produkci dalších paprik. Přezrálé papriky mohou přilákat některé škůdce, takže je opravdu nutné je sklidit dříve, než to za vás udělá někdo jiný. Sklizené papriky skladujeme na chladném a tmavém místě. Pokud víte, že je nestihnete všechny sníst čerstvé, vyzkoušejte některý ze způsobů trvalejšího zpracování:

  • zavařená paprika,
  • zavařte papriku naplněnou zelím,
  • uvařte si kečup,
  • uvařte si lečo,

Zdroje info:

https://www.gardenersbasics.com/tools/blog/how-to-fertilize-pepper-plants

https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-peppers

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!