Zdravá i nebezpečná rebarbora. Pozor na správnou sklizeň
Rebarbora neboli reveň kadeřavá se pěstuje nejen jako zelenina, ale také okrasná solitéra. Zaujme obřími listy, které jsou dekorativní. Zatímco křehké řapíky jsou zdravou delikatesou, kterou lze zpracovat efektivně v kuchyni. Jenže jak je rebarbora zdraví prospěšná, tak může být i nebezpečná. Prozradíme, na co si dát pozor a jak správně sklízet.
Pro řadu je rebarbora známá svým využitím při pečení do moučníků nebo zpracování na džem. Víte však, jak se k nám tato netradiční zelenina dostala? Pochází totiž z Asie. Do Evropy se dostala z Mongolska a Číny, kde se již před mnoha tisíci lety používala nejen jako zelenina, ale i jako léčivo. Na celosvětovém rozšíření mají zásluhu Arabové. V Evropě se tato vytrvalá, robustní rostlina začala pěstovat v 18. století.
Zdraví prospěšná rebarbora
Jedná se o zdravou rostlinu s vysokým obsahem vitamínů A, B a dalších prospěšných látek. Obsahuje flavonoidy, kyselinu listovou, citronovou, jablečnou, pantotenovou a řadu esenciálních prvků, jakožto i vlákninu. Je prospěšná pro krevní oběh, krvetvorbu, má vliv na lepší kvalitu vlasů a pokožky, ničí škodlivé mikroorganismy a působí proti zácpě.
Rebarbora je lahodná v moučnících, kompotech, zavařeninách i coby náplň do tvarohových knedlíků. Ale zde je třeba dát i pozor na jeden zásadní fakt. Rebarbora obsahuje kyselinu šťavelovou, jejíž množství v průběhu vegetace narůstá.
Podstata tkví ve správné sklizni
Aby rebarbora prospěla našemu zdraví a naopak neublížila, je třeba vědět, jak ji sklízet. A především ji sklízet ve správnou dobu. Zdraví škodlivou je kyselina šťavelová, kterou rebarbora obsahuje ve větší míře. Právě obávaná kyselina šťavelová spolu s vápníkem odebíraným z těla vytváří nerozpustný šťavelan vápenatý. Při vyšší koncentraci kyseliny šťavelové může docházet k usazování šťavelanu v ledvinách a následně vést k nežádoucím účinkům mající vliv na zdraví.
Zásadní je, aby byla rebarbora sklizena včas, neboť později se v ní tvoří značné množství výše uvedené kyseliny šťavelové. I když se zpravidla dočtete, že ideální je sklizeň od poloviny května do poloviny června, tak nejjistější je období do konce května. Je to proto, že v té době je prostě rebarbora zaručeně nejvhodnější, nejlahodnější ke konzumaci a zároveň obsahuje menší množství tolik zmiňované kyseliny šťavelové.
Foto: Pixabay
Jak upravit a konzumovat
Abyste měli jistotu, že rebarbora bude mít jen prospěšný vliv na vaše zdraví a ne naopak, tak vám poradíme, jak ji správně zpracovat a využít. Při tepelné úpravě se doporučuje kombinovat rebarboru s mléčnými výrobky. Proslulý je rebarborový koláč s tvarohem, kdy tvaroh rovněž příjemně tlumí typickou kyselost rebarbory. Výsledkem je velmi lahodný a osvěžující moučník, na kterém si pochutnají i větší děti. Pozor na to, rebarbora se nedoporučuje menším dětem. Uvádí se, že by rebarboru neměly jíst děti do 10 let, stejně tak není vhodná pro těhotné.
Zdroj: irceptar.cz, zdrave.cz
Náhledové foto: Pixabay