Zdají se vám klasické okurky nudné? Zkuste kiwano

Kiwano

Máte rádi okurky, ale zdají se vám klasické polní okurky nebo salátovky poněkud fádní? Může být, ač se určitě nejedná o nijak častou situaci. Alternativ okurek určitě existuje několik, mezi ty minimálně pozoruhodné se řadí kiwano. Tato zelenina mající plody o velikosti cca 10 cm se vyznačuje jednak typickým oválným tvarem a jednak také výrůstky špičatého charakteru. V období zralosti jsou tyto výrůstky oranžové. Uvnitř kiwana se nachází zelená dužnina plná semínek. Výrazně se podobá právě okurce, nicméně chuť je poněkud nasládlejší podobně jako u melounu či kiwi.

Odkud přišlo kiwano?

Označováno je mnohdy jako africká rohatá okurka, což jasně hovoří o jeho původu. Pochází z oblastí v jižní a střední Africe. Později se začal pěstovat také na Novém Zélandu a v Austrálii. Samotný výraz kiwano je v podstatě obchodní značkou producenta tohoto plodu pocházejícího z nového Zélandu. Původní africká rostlina je označována jako Cucumis metuliferus.

Co obsahuje kiwano?

Tak především vysoké množství vitamínu C. Mimo něj najdeme v kiwanu spousty hořčíku a draslíku. Bohaté je také na železo. Ostatně pouhý jeden plod obsahuje přes 1 mg železa. Toto množství představuje celkem 12 % z celkové denní dávky. Pokud porovnáme obsah železa s vodním melounem, tak v něm se nachází jenom 0,25 mg. Pro lidí trpící anémií budete jen složitě hledat vhodnější zdroj železa.

Kiwano

Jak konzumovat kiwano?

Využití najde ve sladké i slané kuchyni. Vynikající je čerstvé. Konzumování kiwana je jednoduché. Stačí plod rozpůlit a následně vydlabat dužninu lžičkou. Jinak jej lze použít i třeba v kombinaci s pudinkem, případně sorbetem. Slupka kiwana se náramně hodí jako ideální dekorace. Takové zeleninové či ovocné mísy si přímo po podobné ozdobě volají. Oživeny budou tímto způsobem naprosto dokonale.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.