Zbavte své jahody a jahodníky hmyzu. O svou úrodu se nemusíte dělit!

Jahody

Jahody jsou sladké plody, které mnozí naprosto milují. Jejich pěstování není složité a zvládnete to i v nádobách na balkoně. Někdy se ale do sladkých plodů pustí nenažraný hmyz, který vás může připravit o část úrody. Než radikálně zakročíte proti hmyzu, měli byste si uvědomit, že jahody budete jíst. Proto není dobré používat silné chemikálie, které byste následně zkonzumovali. Jak tedy ochránit své jahodníky před hmyzem?

Hmyz není úplně špatný

Vědci zkoumali, jak je to s chutí jahod, které jsou napadeny hmyzem. Výsledek byl opravdu zajímavý. Jahodníky, které byly poškozeny způsobem, jaký by to udělal hmyz, produkovaly sladší plody s vyšším obsahem zdraví prospěšných polyfenolů! Proč tomu tak je? Rostlina, která je v ohrožení, si chce vyrobit chemikálie, které prodlouží její život v případě, že dojde k odstranění některých jejích nadzemních částí.

Jahody
Foto: Unsplash

Jahody a hmyz

Jaký hmyz nejvíce miluje jahody? A jak velké škody způsobí?

  • Cvrčci – ti si pochutnají zejména na jahodníkových listech. Škody, které způsobí, nejsou velké. Pokud je cvrčků málo, nechte je být. Mohou vyvolat zvýšenou produkci polyfenolů a cukrů, které zlepšují kvalitu jahod.
  • Larvy můr – živí se listy a stonky, což může zahubit ovoce. Tyto je třeba odstraňovat.
  • Roztočík bramboříkovitý – mohou zahubit celou rostlinu.
  • Třásněnky – ničí jahody, je třeba je kontrolovat.
  • Červení mravenci – páchají škody nejenom na jahodách.
  • Svilušky – živí se listy, mohou zlepšit kvalitu plodů. Jen je třeba kontrolovat jejich množství.
  • Molice – živí se listy, zlepšují kvalitu plodů, pokud se nepřemnoží.
  • Octomilky – mohou naklást vajíčka dovnitř plodů, larvy dokážou udělat pořádné škody. Dospělé octomilky získávají bílkoviny potřebné k výrobě vajíček ze zvířecího trusu či rozkládajícího se masa. Mohou přenést E. coli a salmonelu z hnoje do vašich jahod.
  • Třásněnky – patří mezi ničivé škůdce jahodníků, živí se hlavně květy. Poznáte je podle bílého nebo hnědého zbarvení na povrchu jahod. Třásněnky způsobují i deformované plody.

Pasti na hmyz

Nemusíte přistupovat rovnou k používání postřiků. Připravit si můžete i pasti, na které hmyz nalákáte a tím se ho zbavíte. Na drobný hmyz, který miluje sladké, jako jsou například octomilky, platí jednoduchá past, která je téměř zadarmo. Do misky nalijte 80 ml octa a několik kapek saponátu. Hmyz, který je nalákán vůní octa, nebude kvůli saponátu schopen vyletět. Dalším způsobem je umístit shnilé ovoce do sklenice a sbírat hmyz, který se kolem nich shromažďuje (zabalte je i s ovocem do plastové fólie a vyhoďte do koše).

Křemelina kolem jahodníkového záhonu

Pokud vytvoříte linii z křemeliny, můžete tak odradit některý lezoucí hmyz a takové škůdce, jako jsou hlemýždi a slimáci. Jedná se o organickou metodu, která neohrožuje růst rostlin ani život prospěšného hmyzu.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/avoid-birds-bugs-pests/

https://bonnieplants.com/blogs/garden-fundamentals/protecting-strawberries-from-birds

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!