Zbavte se rýmy se sirupem z rýmovníku

Rýmovník

To, že je rýmovník léčivou rostlinou, víme všichni. V tomto článku se dozvíte, jak si z něj připravit sirup – a to jak nevařený, tak také vařený. Obě dvě metody mají svá pro a proti. Oba sirupy užíváme po lžičkách (můžeme je také využít jako sladidlo).

Vařený sirup z rýmovníku

Den předem si připravte odvar z rýmovníku. Natrhejte si 20 až 30 lístků rýmovníku a nakrájené je dejte do hrnce spolu se dvěma citrony (bio nebo pořádně vydrhněte jejich kůru) nakrájenými na plátky. Zalijte vodou – obvykle se jedná o jeden litr vody – všechny listy i citron by měly být ponořené. Přikryjte poklicí. Takto ho nechte odstát do druhého dne.

Rýmovník: Foto Pixabay

Vaření sirupu

Odvar z rýmovníku si přeceďte přes husté sítko. Z citronů i listů přitom vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu, kterou jste si slili, přiveďte k varu. Poté přidejte asi 1 kg cukru. Vařte za občasného zamíchání. Vaření trvá poměrně dlouho – výsledný sirup bude mít načervenalou (měďenou) barvu. Vaření trvá přibližně hodinu, někdy ale také hodiny dvě. Nevyplatí se ale odcházet, protože zatímco na začátku probíhá odpařování pomalu, konec je rychlý a je velmi snadné sirup rychle vyvařit. Správnou hustotu sirupu zjistíte tak, že kápnete na čistý a studený talířek (mohli jste si ho nechat vychladit v lednici). Pokud kapka drží svůj tvar, můžete sirup odstavit.

Plnění do sklenic

Takto uvařený sirup pak přelijeme do sklenic. Vhodné jsou sklenice ze zabarveného skla, například tmavě hnědé. Skleničky plníme ještě teplým sirupem, pak je uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Uchováváme je na chladném místě. Vařený sirup má delší životnost (vydrží asi jeden rok), než nevařený, ztrácí ale spoustu účinných látek.

Nevařený sirup z rýmovníku

Nevařený sirup si připravte tehdy, když máte poměrně dost listů rýmovníků. Na jednu dávku jich padne až 50 ks. Je vhodné připravovat sirup za slunečních dní, protože cukr se lépe rozpouští. Slunce ale není podmínkou. Listy, 2 citrony (nebo limetky či pomeranče) nakrájené na plátky a asi 1 kg cukru vložíme po vrstvách do velké uzavíratelné sklenice. Uzavřete a nechte stát za oknem. Po čase uvidíte, že se cukr rozpouští. Za dva až tři týdny se obsah sklenice zkapalní. Nyní sirup můžeme přecedit a vložit do sklenic. Uchováváme v lednici.

Rýmovník: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!