Zbavte se plísní v květináči díky efektivnímu postupu
Povlak na povrchu hlíny v květináči nevypadá esteticky, ovšem rostlinám může i ublížit. Proto byste ho rozhodně neměli přehlížet. Podívejte se na to, jak vzniká a co podniknout, pokud ho u svých květin objevíte.
Bílý povlak nemusí být vždy plíseň. Někdy se může jednat i o minerální usazeniny, jež byly na povrch půdy vyplaveny z hnojiva. A jak od sebe oba typy rozeznat? Zatímco plíseň je měkká a vytváří chomáčky, minerální usazeniny se drolí.
Jak bojovat s plísní v květináči
Ať už se u vaší květiny usídlila plíseň anebo ji „okupují“ minerální usazeniny, bude nejjistější první pomocí odebrání horní vrstvy zeminy a její nahrazení. V případě plísně se ji navíc vyplatí smíchat se skořicí, která působí antifungicidně. Pokud je to možné, nechte substrát vyschnout, tím plíseň spolehlivě zlikvidujete (některé druhy rostlin byste tím ovšem zničili, tak pozor na to).
Foto: Pixabay
Jestliže se však plíseň u pokojových rostlin rozšířila opravdu hodně, bude nejlepší je přesadit. Co nejvíce je od kontaminované zeminy očistěte, květináč vymyjte horkou vodou se saponátem a opláchněte octem. Květinu pak zasaďte do čerstvé zeminy.
Prevence tvorby bílého povlaku v květináči
A jak této nepříjemnosti předcházet? Plíseň se tvoří, pokud má k dispozici dostatečnou vlhkost. Zvláště v zimě je proto důležité květiny nepřelévat. Po půl hodině vylijte přebytečnou vodu z misky a rostlinku znovu zalijte teprve ve chvíli, kdy bude zemina již téměř vyschlá. Na dně květináče se také vyplatí vytvořit drenážní vrstvu z kamínků.
Přes zimu rovněž rostliny nehnojte. Posledním dobrým tipem je občasné prokypření zeminy v horní části květináče. A doporučujeme také pravidelné větrání, které vám pomůže vypořádat se s nadměrnou vlhkostí v místnostech, jež může k tvorbě plísní také přispívat.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: Abecedazahrady.cz
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)