Zbavte se pařezu na zahradě během pár týdnů. Právě teď je ideální čas – pomůže močovina

Pařez, jak odstranit pařez, odstranění pařezu, jak na pařez, likvidace pařezu

Zbavte se pařezu na zahradě během pár týdnů. Právě teď je ideální čas – pomůže močovina. Tradičně se pro rychlou likvidaci pařezů používá dusičnan amonný. Ovšem díky příznivým podmínkám, které panují během podzimu, si můžete pomoci i jiným mnohem šetrnějším a levnějším prostředkem.

Alternativa k dusičnanu amonnému: Použití močoviny nebo organických hnojiv

Pokud dáváte přednost organičtějšímu přístupu, můžete místo dusičnanu amonného použít močovinu nebo přírodní hnojiva bohatá na dusík. Močovina je také hnojivo na bázi dusíku, které funguje podobně, ale o něco pomaleji. Stačí do pařezu navrtat otvory, vyplnit je močovinou a vše zaházet zeminou nebo přikrýt igelitovou fólií. Dřevo se rozloží do pár týdnů, pak už pařez snadno zlikvidujete lopatou.

A podobně působí i čerstvý hnůj. Tato metoda je sice pomalejší, ale zajišťuje přirozený rozklad pařezu bez účasti jakýchkoliv syntetických chemikálií.

Pařez Zbavte se pařezu na zahradě během pár týdnů

Foto: Pixabay

Ještě rychlejší: Síran měďnatý a řízené spalování

Pro ty, kteří nemají z jakéhokoliv důvodu času nazbyt, je další vhodnou metodou použití síranu měďnatého (CuSO4) s následným řízeným spálením pařezu. Tento postup nejenže rychle zničí pařez, ale také sterilizuje okolní půdu a zničí případné škůdce nebo houby, jež se ve dřevě mohly nacházet.

Použití síranu měďnatého: Vyvrtejte otvory podobně jako při použití močoviny a nasypte do nich síran měďnatý. Po dobu přibližně dvou týdnů zalévejte pařez každých několik dní konvičkou (to aby aby síran měďnatý pronikl dovnitř).

Spálení pařezu: Po uplynutí dvoutýdenní lhůty naplňte otvory tekutým podpalovačem a pařez zapalte. Ošetřené dřevo rychle shoří a pařez se během několika minut promění v hromádku popela. Na rozdíl od mechanického odstraňování, které vyžaduje velké a potenciálně drahé vybavení, je tato metoda cenově dostupná a rychlá. Musíte si však chtě-nechtě trochu máknout, jinak to nejde.

 

Zdroj: https://www.amazon.com/potassium-nitrate-stump-remover/s?k=potassium+nitrate+stump+remover, https://www.tiktok.com/discover/ammonium-nitrate-tree-stump-after, https://ammoniaknowhow.com/wp-content/uploads/2022/02/234611038.pdf

Náhledové foto: Vytvořeno pomocí Chat GPT

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)