Zázvor třikrát jinak – ve víně, v cukru i jako tinktura

Zázvor k zimní pohodě prostě patří. A to i přesto, že si ho leckdy dopřáváme „jen“ jako lék na nachlazení. A přitom je to škoda, v kuchyni toho totiž zvládne mnohem víc a jeho příprava přitom není vůbec složitá.

Pokud bychom se podívali na léčivé vlastnosti zázvoru, zjistili bychom, že zlepšuje trávení, podporuje krevní oběh, dokáže léčit nevolnost a další žaludeční obtíže a vyznačuje se také cennými protizánětlivými vlastnostmi, které nám pomáhají v boji proti nejrůznějším nemocem. Vhodná úprav a pomáhá většinu těchto benefitů zachovat.

Zázvorová tinktura bude hotová raz dva

Jednodušší způsob uchovávání zázvoru a jeho následného užívání snad ani neexistuje. Vezměte několik centimetrů kořene, oloupejte je, nastrouhejte a napěchujte do menší skleničky. Pak dobře zalijte alkoholem – postačí i dobrá vodka. Nechte v temnu a chladu 3-4 týdny odležet a poté používejte do čaje, sirupů nebo jen tak vždy, když cítíte, že se u vás hlásí o slovo nějaká ta nemoc. Doporučený předpis jsou tři lžičky denně.

Náš tip: Stejným způsobem lze zpracovat i jen zázvorovou šťávu. Na dva díly šťávy potřebujete jeden díl vodky.

Zázvor naložený ve víně vylepší vaše pokrmy

Stejně jednoduchý je i další recept. Stačí opět zázvor očistit, nastrouhat ho nebo nakrájet na tenké plátky a volně uložit do sklenice. Tu následně zalijte suchým bílým vínem a uložte na tři týdny do lednice. Po této době lze zázvor ve víně přidávat zejména do omáček a zeleninových jídel. Tam mu to sluší nejlépe.

Zázvor

Zázvor v cukrovém sirupu

V tomto případě oloupaný zázvor nakrájejte na kostky a povařte v cukrovém sirupu asi deset minut (poměr vody a cukru je 1:1), nechte vychladnout a uložte do lednice. Ze sklenice můžete odebírat podle libosti a přidávat zázvor do nejrůznějších cukrovinek nebo si prostě jen dopřát trochu tohoto chutného mlsání.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)