Zazimování rostlin: Je nejvyšší čas ochránit je před mrazem

Balkonovky

Bohužel, období plného slunce a tepla je pryč a teploty začaly klesat. To je znamením toho, že bychom se pomalu měly chystat na zazimování rostlin. Předem zajistěte podmínky, ve kterých vaše rostliny přečkají zimu a na jaře budou moci opět začít růst a kvést. Mluvíme o rostlinách, jako jsou pelargonie, muškáty, oleandry, citrusy, durman, kaktus a spoustu dalších. Kde a jak zimovat rostliny?

Jak na zazimování rostlin

Prvním krokem, který byste měli učinit u každé jedné rostliny zvlášť, je kontrola škůdců a chorob. Pravděpodobně totiž své rostliny přemístíte do jedné místnosti s dalšími rostlinami. A tak by se mohlo stát, že by se choroby či škůdci šířily vesele z jedné rostliny na druhou. Nás by po čase čekal nepěkný pohled na slabé rostliny. V případě, že odhalíte nějakou napadenou rostlinu, izolujte ji. Můžete aplikovat příslušný chemický prostředek. Než ji dáte mezi ostatní rostliny, měla by již být v pořádku. Kontrolujte také spodní strany listů.

Muškáty

Foto: Pixabay

Péče o rostliny před zazimováním

Rostlinám odstraňte veškeré poškozené a nemocné části. U některých rostlin se před zazimováním zkracují výhony. Typicky se jedná například o pelargonie.

Vhodné místo k zimování

Tam, kde své rostliny necháte přes zimu, by mělo být světlo. Existují ale výjimky, které přezimují i ve tmě (například kaktusy). Řiďte se proto individuálními požadavky každé rostliny. Teplota by měla být neměnná v rozmezí 5 až 10 °C. Své rostliny bychom měli zazimovat v době, kdy venku klesá teplota na 4 °C a hrozí nebezpečí mrazu. Pokud své rostliny přenášíte do interiéru, pamatujte na to, že teplota v místnosti nesmí být nad 10 °C. Vchodné jsou například prosklené verandy nebo dokonce okenní parapety na chodbě. Sklep je skvělý pro rostliny, kterým nevadí tma.

Kaktusům tma nevadí

Kaktusy jsou trochu specifické rostliny, to velmi dobře víme. Také jejich zimování se liší od ostatních rostlin. Vyjmeme je z květináčů, zabalíme do novin a postavíme (nastojato) do truhlíků. Umístíme je do tmavé a chladné místnosti. Na jaře je pak postupně zvykáme na světlo.

Péče o zazimované rostliny

Zazimované rostliny nehnojíme a omezíme také jejich zálivku. Ta je méně častá a také v menším množství. Postupně ji obnovujeme na jaře.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-zimowanie-roslin-balkonowych-wrazliwych-na-mroz,nId,4914172

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kam-s-muskaty-na-zimu-20220928.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!