Zazimování oleandru v několika krocích
Otázka, jak nejlépe zazimovat oleandr, je poměrně častá, a to především v pozdních zimních měsících, kdy se na tuto rostlinu prakticky zapomene. Pěstování oleandru není nijak náročné, ostatně psali jsme o něm v tomto článku. Jestliže jej ale budeme na zahradě mít, musíme počítat i s jeho zazimováním. Vybírat musíte prostor, míru světla a také konkrétní teplotu okolo rostliny. Podívejme se tedy na to, jak by měl oleandr v zimě fungovat.
V našich podmínkách je zazimování nezbytné
Spousta lidí si myslí, že oleandr přežije všechno. Opak je pravdou. Vždyť ty původní druhy oleandrů rostly v úplně jiných podmínkách. Konkrétně se nacházely ve středomořské oblasti a na Malé Asii. Najít je bylo možné i na úpatí Himalájí a v Číně. V jejich domovině teploty vyšplhaly nezřídka i na hodnoty okolo 30 stupňů Celsia. V zimě nedokázaly klesnout pod bod mrazu. I přesto ale oleandr mrazy snese, a to krátkodobé do -7 stupňů Celsia. Dlouhodobé vystavení mrazu likviduje mladé výhony, jež odumírají.
Rostlinu musíte přestěhovat do interiéru
Na zimu budete nucení oleandr přestěhovat do vnitřních prostor. Ideální pro něj budu poněkud chladnější teploty, a to pohybující se od 3 do 12 stupňů Celsia. Citlivější kultivary si zaslouží klima oscilující kolem 8 stupňů Celsia. Výborný je na uskladnění oleandrů přes zimu světlý sklep, případně zimní zahrada. Mnohdy ale bohatě postačí i chladnější chodba. Při nedostatku světla začnou oleandru padat listy.
Ven až po jarních mrazících
Pokud budete chtít dát oleandr opět ven, musíte počkat až do doby, kdy již nebudou patrné žádné venkovní mrazíky. Nejčastěji se tak děje někdy v polovině měsíce května, a to v ohledu na aktuální počasí. Optimální je, když rostlinu přeneseme ven pouze na několik hodin a postupně tuto dobu prodlužujme, její zvykání si na jiné prostředí bude pozvolné.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.