Zazimování muškátů: Vyvarujte se chyb

Muškáty jsou krásné květiny, které dokážou z balkonu vytvořit nádherné prostředí. Stačí se pouze podívat na alpské domky, které jsou doslova přeplněny truhlíky s muškáty. Pestrobarevné květy jsou odměnou každému pěstiteli, který doma tyto nádherné květiny má. Je však zapotřebí se o ně dostatečně starat. Velmi nepříjemným obdobím je pro muškáty zima, na kterou byste je měli dokonale připravit. Podívejme se tedy na zazimování muškátů, a to poněkud netradičně z hlediska chyb, jichž se pěstitelé dopouštějí.

Z balkonu rovnou do interiéru

Jednou ze základních chyb v zazimování muškátů je to, že jim dopřeje jejich pěstitel teplotní šok. Pokud vezmete muškáty a dáte je ze studeného exteriéru přímo do pekelně vytopené místnosti, setkáte se s tím, že místo záchrany dojde k jejich úhynu. Optimální je dát muškáty do zimní zahrady, prosklené předsíně anebo jiné chladnější místnosti.

Zkontrolujte a sestříhejte muškáty

Před zazimováním muškátů je vhodné rostliny překontrolovat a odstranit veškeré součásti, jež jsou napadeny škůdci a roztoči. Během zimy by mohlo dojít k jejich rozmnožení a devastaci rostliny. Nezapomeňte muškáty sestříhnout, a to asi na 12 až 15 cm. Důležitou roli hraje momentální množství oček. Všechny odřezky, které by mohly zahnívat, odstraňte.

Prostředí a zálivka

Pěstování muškátů a jejich zazimování je typické i specifickou zálivkou. V létě je třeba muškáty zalévat pravidelně a dostatečně. Naopak při zazimování muškátů většinou omezte zálivku klidně i na frekvenci dvakrát do měsíce trochou vodu. Pozor si dejte i na prostředí. Tmavé chladné sklepy také nemusí být ideální. Velmi důležité je světlo, a to i v malém množství.

Přesazování na jaře

Na jaře je zapotřebí rostliny přihnojit a vysadit do poněkud většího truhlíku. Získají tak větší množství živin důležitých pro jejich správný růst. Výbornou volbou je také speciální substrát na muškáty, který obsahuje to správné složení.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.