Zazimování fuchsie, durmanu, oleandru a jiných rostlin

Zazimování fuchsie

S nadcházející zimou je potřeba se postarat také o balkonové rostliny. Některým z nich by první mrazíky mohly značně uškodit, proto je právě nyní nejvyšší čas na jejich zazimování. Podmínky pro zazimování jsou podobné pro různé druhy balkonových květin, proto se v tomto článku podíváme na zazimování jednotlivých druhů rostlin. Pro všechny ale platí: ještě před zazimováním je postříkejte proti škůdcům a chorobám, aby se vám přes zimu nenamnožili!

Bouganvilea

Tato exotická rostlina patří mezi rostliny, které se s oblibou používají spíše na terasách nebo venkovních zahradách. Obvykle má podobu malého stromku s vyšším kmínkem. Původem pochází ze subtropického pásma, proto je třeba se o ni v zimě náležitě postarat. Její kořeny jsou na zimu náchylné, proto je třeba umístit tuto rostlinu na polystyren, který izoluje. Pro přezimování zvolte světlý prostor s teplotou okolo 10 °C. Ještě před zazimováním zkraťte dlouhé výhony o třetinu až polovinu. Pokud bychom neizolovali kořeny, mohly by nepozorovaně začít uhnívat. Na jaře by se to projevilo pozdním rašením a malým nebo vůbec žádným množstvím květů.

Zazimování bouganvilea

Bouganvilea: Foto Pixabay

Fuchsie

Také fuchsie je potřeba zazimovat. Ať už máte stromkovou nebo i truhlíkovou fuchsii, je potřeba ji zakrátit – přerostlé výhony asi na polovinu. Fuchsie zazimováváme i s truhlíky, ve kterých rostly. Vybereme pro ně světlou místnost (pokud by bylo světla nedostatek, fuchsie by se zbavila listů, ale zůstala by i nadále živá). Zaléváme jen velice málo. Rostlina není náchylná na pokles teploty, takže není potřeba hlídat teplotu místnosti. Neměla by ale přesáhnout 18 °C.

Durman

Durman dokáže venku vytvořit opravdu hodně zelených listů. Na podzim odstraňujeme pouze poškozené a nemocné větve, na větší zkracování si počkejme do jara. Je potřeba mu při zazimování poskytnout dostatek světla, protože jinak by začal ztrácet své listy. Pokud rostlinu vystavíte teplotám mírně pod bod mrazu, pak příští rok lépe pokvete.

Oleandr

Také jedovatý oleandr potřebuje při zazimování dostatek světla. Ideální teplota je pro něj okolo 12 °C. Před zazimováním jej neseřezáváme. Se zazimováním můžeme počkat, až proběhnou první mrazíky, rostlině to prospěje (musí jít ale o teplotu jen něco málo pod nulou), lépe pokvete. Zimování v teple ale vede k tomu, že příští rok nepokvete!

Ovocné stromy a keře

Někdy z důvodu nedostatku místa v zahradách pěstujeme na terasách a balkonech také užitkové stromy a keře. Většinou je jedná o zakrslé odrůdy jabloní, hrušní, jeřabiny, maliníků či ostružin. Tyto miniaturní odrůdy jsou však mnohem více choulostivé, než jejich standardně veliké odrůdy. Proto je potřeba je správně zazimovat. Vyberte pro ně světlé stanoviště s nižší teplotou. Čas od času je zalijte.

Fuchsie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!