Závojenka podtrnka už roste: Jak si ji nesplést se závojenkou olovovou
Jaro je v plném proudu a s ním se už pořádně rozjely i některé houby. Na smrže, kačenky a podobné houby už jsme si zvykli. Začaly růst mnohem dříve. Nyní začíná čirůvka májovka a roste také závojenka podtrnka. Právě na tuto houbu se vydávají mnozí houbaři, kteří se už nemohou dočkat její specifické podoby a do jisté míry i chuti. Aktuálně mnohde roste a setkat se s ní bude možné až do června. Jak ji poznat a nesplést si ji s jedovatou závojenkou olovovou?
Nikdy nežloutnoucí lupeny
Pokud se s touto houbou setkáte, pak by měla mít klobouk o průměru od 30 do 120 mm. Mladší plodnice jsou typicky kuželovité, starší klenuté až ploché. Charakteristické jsou hrbolem ve středu, který bývá tupý až mírně zvlněný. Barva klobouku je bělavá až našedlá. Za sucha se leskne, jinak bývá lepkavý. Okraje mohou být rozpukané. Hodně důležité jsou při poznávání houby lupeny mající bílou a později narůžovělou barvu. nikdy nejsou žluté. Dužina má bílou barvu.
Závojenka podtrnka: Foto Jerzy Opioła https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_clypeatum_a1_(2).JPG
Sbírají se jen v sadu nebo na louce
Se závojenkou podtrnkou se setkáme tradičně v sadech, případně na loukách. Podívat se po ní můžete i v parcích a zahradách. Rozhodně na ni nechoďte do lesa. Jednat tady neroste a jednak byst si ji mohli splést právě se závojenkou olovovou, jež roste právě v lese a nikoli na zahradách a v sadech.
Závojenka olovová: Foto Archenzo: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_Sinuatum_1.JPG
Nebezpečná závojenka olovová
Jak již bylo napsáno výše, roste v teplejších listnatých lesích a má ráda vápenitou půdu. Tradičně se nachází pod duby od května až do září. roste tedy nepochybně o něco později než závojenka podtrnka. V jehličnanech se s ní nesetkáte. Jinak se vyznačuje kloboukem světlého odstínu, který je někdy i nažloutlý. Právě takovýto odstín mají lupeny. V mládí jsou nažloutlé, později růžoví a starší plodnice je mají načervenalé. Na okraji klobouku ale zůstanou žluté vcelku dlouho. A vůně, u větších starších plodnic je typický ředkvovitý pach.
Závojenka podtrnka: Náhledové foto Jerzy Opioła: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_clypeatum_a1_(4).JPG
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.